Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bomba sıkıyönetimi

  Hürriyet Haber
  17 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mart 1999 - 00:01

  Türkiye, halka yönelik PKK vahşeti yüzünden daha önce İngiltere, İsrail, İspanya gibi etnik terörle uzun yıllar iç içe yaşayan toplumlarınkine benzer bir hayat düzenine girecek. Alınan tedbirler sözde kalmayacak, tebliğname haline getirilip, Resmi Gazete'de yayınlanacak. Vatandaşlar güvenlik önlemlerine kesinlikle uyacak.

  Türkiye, PKK terörü yüzünden daha fazla kan dökülmemesi için bombalı sıkıyönetim düzenine giriyor. Günlük hayatın bombalı terörden etkilenmemesi çeşitli önlemler alında. Bombalı teröristlerin hedefi olan yerler en geç bir ay içinde sıkıyönetim düzenine geçecek. Vatandaşlar belirtilen güvenlik önlemlerine kesinlikle uyacak. Vatandaşı teröre karşı uyarmak için 30 bin broşür basıldı. Alınan tedbirler sözde kalmayacak ve bir tebliğname haline getirilerek Resmi Gazete'de yayınlanacak. Bu tedbirlerle Türkiye, daha önce İngiltere, İsrail, İspanya gibi etnik terörle uzun yıllar iç içe yaşadışı toplumlarınkine benzer bir hayat düzenine girecek. Bunlara paralel olarak İstanbul Valiliği, son günlerde artan kanlı terör olaylarının önlenmesine ilişkin bazı acil önlemler aldı. Konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Vali Erol Çakır, güvenlik güçlerinin personel ve teçhizat bakımından güçlendirildiğini, tehlike arzeden kamu kurum ve kuruluşları ile saldırıya açık işyerlerine, gerekli önlemleri almaları için bir ay süre tanıdıklarını, alınan önlemlerin, kaymakamlıklarda oluşturulacak heyetlerce denetleneceğini bildirdi. İstanbul Valiliği, Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere, bir de ‘Tebliğname’ hazırladı. İstanbul Valisi Erol Çakır'ın, Emniyet Müdürü Hasan Özdemir ve Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Taci Sunar'la birlikte düzenlediği basın toplantısına, yabancı basın mensupları da büyük ilgi gösterdi. Teröristbaşının yakalanmasından sonra, yurtdışından yönlendirilen, bölücü istikamette yayın yapan medya ile yasal yandaşları tarafından yönlendirilen bir terör atağı başlatıldığını ifade eden Erol Çakır, 16 Şubat'tan bu yana yaklaşık 300 terörist faaliyette, 34 bombalama eylemi yapıldığını, 13 kişinin yaşamını yitirdiğini, 40 vatandaş ve 5 polisin de yaralandığını açıkladı. Yaklaşık 200 kişinin yakalandığını belirten Çakır, 71 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini söyledi. Çakır, yasal yandaşların PKK'ya destek verdiğinin en açık örneğinin, Sarıgazi'de İETT otobüsünün yakılması olayında yakalanan bir kişinin, örgüte yakın olduğu bilinen bir partinin belde teşkilat başkanı olduğunun tesbit edilmesi olduğunu ifade etti. Çakır, ismini ve partisinin adını açıklamadığı bu kişinin, otobüse molotofkokteyli atarken yakalandığını açıkladı.

  30 BİN BROŞÜR

  Öcalan'ın yakalanmasından sonra, teröristleri caydırmak için hazırlanarak dağlara atılan broşürlerin benzerleri, İstanbul Valiliği'nce de hazırlandı. 30 bin adet bastırılan ‘Unutma’ başlıklı iki değişik broşürün ön yüzünde, Öcalan ile PKK'lıların eylemlerden görüntüler, arka yüzünde de kandırılmış gençlere ‘Çağrı’ yeralıyor. ‘Uyuşturucu ve terör nefret uyandırıyor. Sen içindeki sevgiyi uyandır, Hedefimiz çağları aşmaktır. Çağ içinde ilim ve fenle yarışmaktır’ diye başlayan çağrı broşüründe, ‘‘Örgütün ağına düşerek suç işlemiş olanlar, verecekleri bilgilerle, canilerin yakalanmasını sağlarlarsa, çıkarılacak pişmanlık yasasının tanıdığı her türlü imkándan yararlanacaktır’’ deniliyor.

  Bu kez görüştü

  Abdullah Öcalan'ın vekalet verdiği iki avukattan biri olan Selim Okçuoğlu, yardımcısı avukatlar İrfan Dündar ve Niyazi Bulgan'la dün sabah İmralı Adası'na giderek, müvekkiliyle görüştü. Okçuoğlu, geçen hafta nüfus cüzdanını göstermediği için adaya gidememişti. Okçuoğlu, kendisine 15 avukatın daha yardım edeceğini söyledi.

  Apo'ya 80 suç seçildi

  Öcalan hakkındaki iddianamede, PKK'nın 20 bin eyleminden en çarpıcı 80 tanesi yer alacak. İddianame, sadece Türk hukukundaki terörü cezalandıran TCK ve Terörle Mücadele Yasası'na dayandırılmayacak. 35 bin kişinin katili Öcalan'ın, eylemlerinin terörü yasaklayan ve en ağır şekilde cezalandıran uluslararası metinlere, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne, Helsinki Nihai Senedi'ne aykırı olduğu vurgulanacak.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı