ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bölükbaşı’ndan "Dış Siyaset ve Milli Beka" konferansı

DHA
13.12.2017 - 14:58Son Güncelleme :
DHA

ADANA, (DHA)- ADANA Büyükşehir Belediyesi tarafından emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı’nın yorumlarıyla ‘’Dış Siyaset ve Türk Milletinin Bekası’’ konulu konferans düzenlendi.
Konferansın açılışında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin milli beka noktasındaki tavrının istismar edilmeye çalışıldığını vurgulayarak ‘’Elbette belediye başkanlığı bizim görevimizdir ancak Cumhuriyet bizim canımız pahasına sahip çıkacağımız vazgeçilmezimizdir’’ dedi.
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Milliyetçi Hareket Partisi Eski Genel Başkan Yardımcısı, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı’nın yorumlarıyla ‘’Dış Siyaset ve Milli Beka’’ temalı konferans düzenlendi. Düzenlenen konferansa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, MHP Adana Milletvekili MYK Üyesi Muharrem Varlı, ASKİ Genel Müdürü Hüseyin Oprukçu, belediye bürokratları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan konferansın açılışında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Deniz Bölükbaşı’nın Türkiye’de 1 Mart ile ilgili doğru tespiti yapan yegane devlet adamı olduğunu vurgularken ‘’Kıymetli büyükelçimiz Deniz Bölükbaşı’nı Adana’da dinleyebilmekten dolayı gururluyuz. Kendisinin düşünceleri bizim için her zaman önemlidir. Öyle ki kendisi 2007 yılında meclis erken seçim kararı aldığında Liderimiz Devlet Bahçeli’nin çağrısı ile Cenevre’de Büyükelçilik görevindeyken 34 yıllık görevini bırakıp gelecek kadar fedakardır’’ dedi.
’CUMHURİYET VE MİLLİ BEKA VAZGEÇİLMEZİMİZDİR
Türkiye’nin bugün geldiği noktada petrol ve doğal gazla dünyayı yönetmek ve şekillendirmek isteyenler olduğunu belirten Başkan Hüseyin Sözlü, ‘’ Elbette belediye başkanıyım. Şehrime ve halkıma hizmetin sorumluluğunun farkındayım ancak Cumhuriyet’e ve milli bekamıza sahip çıkmak noktasındaki sorumluluğumuz da bizim vazgeçilmezimiz. Mensubu olduğum Milliyetçi Hareket Partisi ve Liderimiz Devlet Bahçeli’nin ortaya koyduğu milli bekamızla ilgili tavrını anlamak istemeyenler, istismar edenler var. Bu tavrın önemini aktarmak da bizim vazifemiz’’ dedi.
MİLLİ BEKA SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA SİYASET SUSAR
Başkan Sözlü’nün konuşmalarının ardından alkış fırtınası ile kürsüye çıkan emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı ‘’Dış Siyaset ve Milli Beka’’ konulu konferans ile Türkiye’nin dış siyasette yaşadığı son gelişmeleri yorumladı. Milli bekanın milli var oluş olduğunu aktaran Bölükbaşı, ‘’Milli beka söz konusu olduğunda siyaset orada susar. Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerini yaşıyoruz. Çok sancılı ve karanlık bir dönemden geçiyoruz. Küresel bir saldırı altındayız, husumet çemberiyle sarıldık’’ dedi.
IRAK VE SURİYE’NİN ORTAK NOKTALARI VAR
Konferansını iki başlık altında ele alan Bölükbaşı, Türkiye’nin milli bekasının iki farklı dalda olduğunu bunların güney komşularımızdaki gelişmelerin karşımıza çıkardığı beka sorunları ve diğerinin de Batı ile ilişkilerimizde yaşanan kriz dönemlerinin Türkiye’ye muhtemel yansımaları olduğunu ifade ederken, ‘’Irak ve Suriye’nin milli beka noktasında Türkiye için şu ortak noktaları var: her iki ülkede de Türkiye, PKK ile sınır komşusu olmuştur. Türkiye tarihinde ilk defa Türk Silahlı Kuvvetleri iki ülkede birden askeri müdahalededir. Bu iki ülkede Kürt nüfus özerklikten bağımsızlığa giden yolda büyük mesafe kat etmiştir’’ dedi.
Konferansın sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Deniz Bölükbaşı’na bir teşekkür plaketi takdim etti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bölükbaşı’ndan "Dış Siyaset ve Milli Beka" konferansı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Kasım 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:17
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı