Gündem Haberleri

  Bolu'da arılar alabalık tesisini istila etti

  A.A
  05.09.2012 - 11:14 | Son Güncelleme:

  Bolu'da iki ay önce ayıların işgal ettiği alabalık tesisini, bu kez bal arıları istila etti.

  Doğal güzellikleriyle ünlü Gölcük Tabiat Parkı yolu üzerindeki alabalık tesisi, yüzlerce bal arısının istilasına uğradı. Tesise akın eden arılar nedeniyle müşterilerini kaybetme korkusu yaşayan işletmeci, önlem amacıyla piknik masalarına şeker şerbeti dolu tabaklar bırakarak, Bolu Arı Yetiştiricileri Birliği'nden yardım istedi.
  Birlikten gelen ekip, uzun süren arama çalışmalarına rağmen ana arının bulunduğu oğulu tespit edemedi.

  Tesisin işletmecisi Mustafa Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki ay önce çiftliğe ayıların saldırdığını belirterek, bu kez de arıların istilasına uğradığını söyledi.

  Arıları bir arada tutabilmek için belirli noktalara şeker şerbeti dolu tabaklar bıraktığını anlatan Özkan, “7 senedir buradayım ve ilk defa burada bu kadar çok bal arısı görüyorum. İnsanlar masaya oturduğunda bal arılarını gördüğü zaman korkup gidiyor. Birlikten yardım istedim. 3 gündür burada arılar. Mutlaka yakınlarda bir yerde oğul var. İnsanlara zarar vermiyorlar ama korkutuyorlar” diye konuştu.

  Bolu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan ise arama çalışmasına rağmen oğulu bulamadıklarını belirterek, “Arıları uzaklaştırmanın tek yolu, yuvalarını bularak kovana yerleştirmek. Arılar ormanda bir ağacın kovuğuna girmiş durumda. Tesiste insanlara bal ve reçel ikram edildiği için şeker kokusunu alan arılar buraya geliyor” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı