Gündem Haberleri

  Bolu’yu Amerika’dan gelen tahtakuruları istila etti

  Mutlu YUCA-Mert MİNİSKER (DHA)
  20.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bolu’yu ABD ile Kanada’nın güneyinde görülen kanatlı meşe tahtakuruları istila etti. Havaların ısınmasıyla birlikte çoğalan uçan böcekler, vatandaşları canından bezdirdi.

  ANADOLU’ya özgü olmayan ve Amerika ile Kanada’nın güneyinde görülen kanatlı meşe tahtakuruları yüzünden, sıcak havaya rağmen Bolulular ev ve işyerlerinin camlarını açamaz hale geldiler. Vatandaşlar, cadde ve sokaklarda yürürken üzerlerine yapışan böceklerden silkeleyerek kurtulumaya çalışıyor.

  Son birkaç yıldır sıcak havalarda görülen böceğin bu yaz daha da çoğalması üzerine Bolu Belediyesi ilaçlama çalışmaları yapıyor. Bolulular, "Dışarıya çıkamaz olduk. Evimizde de uçuşan bu böcekler nedeniyle kapı ve pencerelerimizi açamaz hale geldik" dedi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Serap Mutun, böceğin ilk olarak 2003 yılı yazında görüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Mutun, şunları söyledi:

  "Bu türler Amerika kıtasında ve Kanada’nın güneyinde bulunuyorlar. Bu böcek ilk kez 2001 yılında İtalya’dan rapor edildi. O zamandan bu yana popülasyonda ciddi bir artış var. Meşelerde ciddi zararlara yol açabiliyor, ancak insana rahatsız etmek dışında bir zararı yok. Amerikan ağ kanatlı meşe tahta kuruları, Avrupa’dan karayolu ile gelenler aracılığıyla gelmiş olabilir. Araçlarla veya taşınan malzemelerle gelmiş olabilir. Bunun dışında şu an bir yol düşünmüyoruz."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı