BOLU HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bolu TSO ve İş-Kur arasında KOSGEB destekli girişimcilik protokolü

DHA
07.07.2018 - 10:45Son Güncelleme :
DHA

Murat KÜÇÜK/BOLU,(DHA)- BOLU Ticaret ve Sanayi Odası ile Çalışma ve İş Kurumu arasında yılsonuna kadar toplam 18 eğitimden oluşan KOSGEB destekli uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlenmesine ilişkin işbirliği protokolü Ticaret ve Sanayi Odası’nda imzalandı.

Aralık ayı sonuna kadar 18 uygulamalı girişimcilik eğitimi yapılmasını öngören işbirliği protokolü, Ticaret ve Sanayi Odası’nda Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsmail Yalçın arasında imzalandı. Protokol imza töreninde konuşan TSO Başkanı Türker Ateş, "Önümüzde 2023 hedefleri var. Bunu gerçekleştirebilmemiz için yeni girişimcilerimizin, yeni istihdam alanlarının olması, yeni şirketler oluşması lazım. Bunun bir başlangıcı olarak KOSGEB desteklerinden faydalanacak bir çalışma içerisine katılıyoruz. Yılsonuna kadar yoğun eğitimler düzenleyeceğiz. Bunun en önemlisi katılımların yoğun olmasıdır. Türkiye’nin her yerinde bu konuya bir ilgi var. İlimizin de buna duyarlı olması gerekiyor. Kesintisiz olarak yılsonuna kadar belirli aralıklarla bu eğitimler düzenlenecek. Gerektiğinde bazı ilçelerimizde de bu çalışmaları gerçekleştireceğiz. Eğitimler için yer olarak da Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nı belirledik. Hedefimiz, aramızdan yeni işverenler, girişimciler çıkmasıdır. Kadınlarımızı da istihdama katabilmeyi istiyoruz. Bunlar bizim için son derece önemli konular." dedi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsmail Yalçın ise eğitimlerin istihdama da büyük bir katkı sağlayacağını belirterek, "Bu program girişimcilik eğitim programı. KOSGEB onaylı bir girişimcilik eğitimi. Yeni girişimci olmak isteyen, yatırım yapmak isteyen, işyeri kurmak isteyen tüm vatandaşlarımızın KOSGEB kredilerinden ve desteklerinden yararlanmaları için gerekli olan belgeyi verecek ve sağlayacak olan bir eğitim. Eğitimler sekiz alanda farklılaşacak ama genellikle on sekiz ayrı eğitim yapılacak. Her bir eğitim 25 kişilik gruplar halinde yapılacak. 450 vatandaşımıza yılsonuna kadar Ticaret Odamızla birlikte girişimcilik sertifikasını kazandıracağız. Esas hedefimiz bu 450 vatandaşımızın büyük bir oranını kendi işini kurması, kendi yatırımını ve desteğini sağlamış olması. İşini kuran her kişi için biz İŞKUR olarak ona iş arama derdinden kurtulacağız, kendisi en az bir kişiyi istihdam ettiğinde istihdama ciddi anlamda katkı sağlamış olacak ve ülkemizin ciddi problemlerinden olan istihdam problemini çözmüş olacağız." diye konuştu.

Başvuru sürecindeki değişiklikten de bahseden İsmail Yalçın, başvuru yapacak vatandaşların e-devlet üzerinden KOBİ bilgi sistemine giriş yapmaları gerektiğini ifade etti. Yalçın, "Yeni yapılan bir değişiklik ile bu eğitimden yararlanmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden mutlaka KOBİ bilgi sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Başvurular e-devlet üzerinden olacak. Başvurular otomatikman KOSGEB sayfasına düşecek ve KOSGEB’in sayfasından kesin katılımcıların listesi çıkmış olacak. Ona da vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekir. Bu konu ile ilgili bilgi almak isteyen bütün vatandaşlarımız il müdürlüklerimize müracaat ederek gerekli bilgiyi alabilirler." dedi.

Konuşmaların ardından protokole imzalar atıldı. Protokole göre 30 Temmuz – 27 Aralık 2018 tarihleri arasında toplam 18 uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenlenecek. Eğitimler, 25’er kişilik kontenjanlar halinde her biri 4’er gün süreyle Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilecek. Ayrıca eğitime katılanlar arasından sigortasız katılımcılara İş Kurumu tarafından günlük 25 TL olmak üzere toplam 100 TL cep harçlığı ödenecek

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bolu TSO ve İş-Kur arasında KOSGEB destekli girişimcilik protokolü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BOLU NAMAZ VAKİTLERİ

31 Temmuz 2018, Salı
 • İmsak
  03:58
 • Guneş
  05:42
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:59
 • Akşam
  20:18
 • Yatsı
  21:55

BOLU NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Aylin Eczanesi

  Merkez
 • Gölyüzü Murat Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı