Gündem Haberleri

  Bolu Dağı'nda kar yağışı nedeniyle onlarca kişi mahsur kaldı

  Mutlu YUCA- Taner BAYAR-Tezcan SOLMAZ/BOLU, (DHA) / AA
  09.01.2015 - 17:40 | Son Güncelleme:

  D-100 karayolu ve TEM otoyolunun Bolu Dağı geçişinde ulaşımın aksaması nedeniyle Ankara yönünde kilometrelerce araç kuyruğu oluştu, onlarca sürücü ve yolcu mahsur kaldı. Karayolları Genel Müdürlüğünün günlük yol bültenine göre, Bolu-Düzce devlet yolunun 0-5 ve 38-48. kilometrelerinde Bolu Dağı geçişinde ulaşım tek şeritten kontrollü sağlanıyor.

  Kar ve tipi nedeniyle ülke genelinde bazı yollar ulaşıma kapalı bulunuyor. Karayolları Genel Müdürlüğünün günlük yol bültenine göre, Bolu-Düzce devlet yolunun 0-5 ve 38-48. kilometrelerinde Bolu Dağı geçişinde ulaşım tek şeritten kontrollü sağlanıyor. Söz konusu mevkide araçların zincirli olarak geçişine izin veriliyor.

  Giresun-Görele, Pınarbaşı-Kaynar-Şarkışla, Arapgir-Divriği, Eruh-Şırnak, Dereli-Şebinkarahisar, Erzurum-Çat-Karlıova, Bayburt-Aşkale ve Cumaçay-Ağrı yolları, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

  TEM Otoyolu İkitelli Kavşağı, dere ıslahı çalışmaları nedeniyle Basınekspres yolu Havalimanı-Edirne istikameti Halkalı Köprüsü İkitelli-Halkalı çıkış kolu, trafiğe kapatılarak ulaşım servis yolundan gerçekleştiriliyor. Ayrıca Halkalı-Bağcılar yolu İkitelli Köprüsü Edirne-Ankara yönü, Basınekspres yoluna bağlantı kolu trafiğe kapatılarak Basınekspres yolu Edirne-Ankara yönündeki ulaşım ise bir sonraki kavşaktan sağlanıyor.

  TEM ULAŞIMA AÇILDI

  TEM Otoyolu Bolu Dağı geçişinin Ankara istikameti ulaşıma açılırken, ulaşım güçlükle sağlanıyor. TEM Otoyolu Ankara ve İstanbul istikametinde yol kenarlarında araçların durması nedeniyle yer yer tek şeritten sağlanıyor.

  KİLOMETRELERCE ARAÇ KUYRUĞU

  Ulaşımın Kaynaşlı bölgesinde durma noktasına gelmesi nedeniyle Ankara yönünde kilometrelerce kuyruk oluştu. Kaynaşlı ilçesinden başlayan araç kuyruğu, 30 kilometre uzaklıktaki Gümüşova ilçesine kadar ulaştı. Yolda mahsur kalan sürücüler, bekleme süresinin uzaması ihtimaline karşı akaryakıt istasyonunda yoğunluk oluşturdu.

  Tır sürücüsü Hakkı Şengül, yaptığı açıklamada, dün öğle saatlerinden beri yol kenarındaki tesiste beklediklerini söyledi.

  Çok zor durumda olduklarını belirten Şengül, "Yola çıkarken bu denli kar yağışı beklemiyorduk. Bolu Dağı'nın her iki geçişinin de kapalı olması, bizi çok zor durumda bıraktı. Beklemeye devam ediyoruz, Allah yardımcımız olsun" diye konuştu.

  'YOLU KAYAN TIRLAR KAPATIYOR'

  Karayolları Bölge Müdürü Mustafa Karademir kayan TIR’ların yolların kapanmasına neden olduğunu söyledi.

  TEM’in Bolu Dağı geçişinin Ankara yönü sabah saat 07.30 sıralarında ulaşıma kapandı. Kayan TIR’lar nedeniyle yolda uzun araç konvoyları oluştu. Karayolları ekipleri saat 11.15 sıralarında kayan TIR’ları çekerek yola soktu. Ancak, yolun kapandığı sırada yağan kar nedeniyle konvoyun bulunduğu bölge karla kaplandı. Araçlar ilerlemekte zorlanırken, Karayolları ekipleri konvoyun başında durarak ilerlemeye çalışan araçları yola soktu. Konvoyda kalan araçlar adım adım ilerlerken trafik bir süre sonra normale döndü.

  Saat 15.20 sıralarında ise TIR’ların kayması sonucu TEM Otoyolu’nun hem Ankara, hem İstanbul yönü ulaşıma kapandı. Yolun ulaşıma açılması için çalışmalar devam ediyor.

  D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişinin Ankara yönü saat 09.00 sıralarında ulaşıma kapandı. Yol saat 11.30 sıralarında ulaşıma açılırken, 45 dakika sonra saat 12.15’de tekrar bir aracın kayması sonucu ulaşıma kapandı. Yol saat 13.45’de yeniden ulaşıma açılırken, yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlandı.

  Bolu Dağı’nın TEM ve D-100 Karayolu’nun ulaşıma kapalı olduğu sırada saatlerce araçlarında bekleyenler zor durumda kaldı. Özellikle geçişlerine kontrollü olarak izin verilen TIR ve kamyon sürücüleri saatlerce yollarda beklemeleri nedeniyle tepki gösterdiler. Sürücüler araçlarını yol kenarlarında bırakarak çevredeki tesislerden yiyecek alarak araçlarında yedi.

  Karayolları 4’üncü Bölge Müdürü Mustafa Karademir, TEM’in Ankara yönünün ulaşıma kapanmasıyla ilgili olarak, "Karayolu seyir halindeki tedbirsiz TIR sürücüleri nedeniyle kapanıyor. Yolların kapanmasının tek sebebi güvensiz şekilde ilerleyen TIR’lar" dedi.

  ARAÇ İÇİNDE RAHATSIZLANDI

  Kapanan yolda araç içerisinde beklerken rahatsızlanan kişiye, kar küreme aracının açtığı yoldan ulaşan sağlık ekiplerince müdahale edildi.

  Ankara'da geçtiğimiz günlerde baypas ameliyatı olduğu bildirilen Eyüp Sultan Güney (55), TEM Otoyolunun Bolu Dağı kesiminde kayan tırlar nedeniyle kapanan yolda araç içerisinde beklerken rahatsızlandı. Güney, sağlık ekiplerinden yardım istedi.

  Sağlık ekipleri, kar yağışı ve yoldaki araçlar nedeniyle Güney'e ulaşamadı. Bunun üzerine, İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, Karayolları ekiplerinden yardım talep etti.

  Ambulans, kar küreme aracının açtığı yoldan hastaya ulaştı. Güney'e burada sağlık ekiplerince müdahale edildi.

  Mahmut Arık, kendilerinden yardım isteyen Eyüp Sultan Güney isimli vatandaşa ulaşmakta zorlandıklarını belirterek, "Karayolları ekiplerinin yardımı ile vatandaşımıza ulaşıldı ve gerekli tedavisi yapıldı. Son iki gün içerisinde Bolu genelinde 21 hastaya paletli ambulanslar ile ulaştık. Bu hastalarımız için gerekli çalışmalarımız yapıldı" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı