BOLU HABERLERİ

Bolu’da Taşhan Esnafından Herkese Örnek Olacak Sözler

IHA
24.08.2015 - 16:14Son Güncelleme :

BOLU'DA TARİHİ TAŞHAN ESNAFLARI HERKESE ÖRNEK DAVRANIŞ SERGİLEYEREK BİRBİRLERİNE DESTEK OLUYOR

IHA

Bolu’da tarihi Taşhan esnaflarından Tekin Güleş, “Biz buradaki esnaflar olarak birbirimizin elindekini kıskanmayız. Birbirimizi geçmeye çalışmayız. Sevinçte ve üzüntüde ortaklık yaşamak istiyoruz, rekabet ortamı değil” dedi.
Büyük Camii Mahallesi’nde bulunan ve 1804 yılında inşa edilen Taşhan Bolu’nun simgesi haline gelen ve günde yüzlerce kişinin alışveriş için gittiği tarihi bir yapı. 30 odası bulunan ve esnafların hizmet ettiği Taşhan’da kitap satan Tekin Güleş, “Taşhan’da geçmiş zamana göre değişen bir şey yok. Mevsimsel olarak satışlarımız değişiyor. Yazın yerli ve yabancı turistler burayı canlandırıyor. Kışın ise her yerde olduğu gibi Taşhan da sessizliğe bürünüyor. Buradaki dükkan sahiplerinin çoğu emekli oldu. Belli bir hayat standardı olan insanlar. Gelirimizdeki azlık veya çokluk satıcının hırslıyla alakalı bir şey. Biz elimizdekilerin kıymetini bilen esnaflarız. Temel ihtiyaçları gözeterek yaşarsak huzurlu oluruz. Bu da toplum psikolojisini olumlu etkiler” diye konuştu.
Taşhan esnafının birbirlerine karşı tutumlarını dikkat çekici kelimelerle anlatan Tekin Güleş, “Buradan elde edilen kazançla bir aile geçindirilebilir. Toplumu oluşturan bireylerin hayat algıları tüm bunları yönlendiriyor. Meşhur bir söz vardır; ‘Bir vadi dolu altını olsa bir insanın bir ikincisini istermiş.’ Biz dünyada 80-90 yıl ömür sürüp gideceğiz. Hayata böyle bakıyoruz. Huzurumuzu ve mutluluğumuzu bozacak düşüncelerden kaçınıyoruz. Her yerde olan sıkıntılar gibi burada da olabilir ama önemli olan kendi huzurumuz için bu sorunları minimize ediyoruz. Aşırı istek bizleri hatalara yönlendirir. Biz buradaki esnaflar olarak birbirimizin elindekini kıskanmayız. Birbirimizi geçmeye çalışmayız. Sevinçte ve üzüntü de ortaklık yaşamak istiyoruz, rekabet ortamı değil. Taşhan’daki esnaflar olarak birer üzüm tanesi gibiyiz, hepimiz güneşten istifade ediyoruz. Kimimiz tatlıyız, kimimiz ekşi. Kendimizdeki ekşiliği güneşten daha çok yararlanarak tatlıya çevirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Taşhan esnafının Osmanlı’dan kalma gelenekleri sürdürdüğüne dikkat çeken Güleş, şöyle konuştu;
“Taşhan’da Osmanlı’nın ilk dönemlerindeki alışkanlıklarını devam ettirmeye çalışıyoruz. Dükkanları açtığımızda siftah yapmayan esnaflarımıza kendi müşterilerimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Bizler paylaşımcı olmazsak bu toplum çekilmez olur. Taşhan’da çalışmanın ilmi bir doygunluğu var. Bir problemimiz olduğu yerde üstatların uzun uğraşlar verdiği bu muazzam eserlerden yararlanıyoruz. Benim bile Taşhan’a gelmek kendi tercihim değildi. Ben daha önce birçok alanda çalıştı. Demircilikten elektrikçiliğe varana kadar birçok iş yaptım. İş akışıma bağlı olarak kendimi burada buldum. Halimden hiçbir şikayetim yok. Bizler Taşhan esnafları olarak halimizden memnunuz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bolu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bolu ilinden Bolu’da Taşhan Esnafından Herkese Örnek Olacak Sözler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bolu’da Taşhan Esnafından Herkese Örnek Olacak Sözler haberi güncellenecektir.

  BOLU NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:52
  • Guneş
   07:36
  • Öğle
   12:50
  • İkindi
   15:24
  • Akşam
   17:42
  • Yatsı
   19:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı