Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bolt'un yanında koşan gangster

Olimpiyatta dünyanın en hızlı adamı Usain Bolt ile kafa kafaya koşan ABD’li Bailey, eski bir çete mensubu. Çeteden ayrılıp atlet olabilmek için, ölümüne dayak yemeyi göze alan Bailey, o günleri hatırlamak bile istemiyor.

Çağrı DEVELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

Londra’da geleceğin yıldız adaylarından biri olarak kabul edilen Amerikalı atlet Ryan Bailey, banliyöde yaşadığı günlerle “nereden nereye” dedirtiyor.  Bailey’nin “hayatı film gibi” nitelendirilesine tam olarak oturuyor. Bıçaklandı, dövüldü, okuldan atıldı, annesiyle arabanın içinde yaşadı. Ama bunlara rağmen hiçbir zaman yılmadı ve 100 metrenin en önemli isimlerinden biri olmayı başardı.

Lisedeki koçu tarafından keşfedildi

Bailey, bir  gün okulun futbol sahasında koşarken lisenin koçu tarafından keşfedildi. Ancak sakatlıklar yakasını bırakmadı.  Arka arkaya iki topuğu kırıldı. Bunalımdayken bir sokak çetesine girdi. 2006’da başka bir çeteyle girilen kavgada sırtından ve omzundan bıçaklandı. İyileştikten sonra  kovulduğu Douglas McKay Lisesi’ne spor sayesinde geri döndü.

‘Gidiyorum’ deyince fena dayak yedi

Çeteden ayrılmak istedi ama bu öyle kolay değildi. Gidebilmesi için, “ölümüne dayak” kefaleti ödedi. Vahşice dövülen ABD’li atletin iki kaşı patlarken, gözünün önünü göremez hale geldi. Arabada yaşadığı annesi Debra’ya sarılıp, ağladı.  Bütün bunların ardından yeni bir sayfa açıldı. Liseden başlayan atletizm kariyeri Londra’da onu vitrine çıkardı.

Oğlu en büyük motivasyonu

ABD olimpiyat seçmeleri sonrası başarısını 2 yaşındaki oğlu Tyree ile kutlayan Ryan Bailey, geçirdiği çalkantılı ilk gençlik yıllarından sonra aile yaşantısına daha önem verir olmuş.

Cezaevi nerede Bailey orada!

BAILEY, beyaz annesi Debra Galban’la oldukça çileli bir yaşam sürdü. 8 kardeşin en küçüğü olan Ryan, babasını neredeyse hiç tanımadı. Debra tekrar evlendi ancak Ryan’ın üvey babası da hapse düştü. Anne, yeni eşinin nakledildiği hapishanelere yakın olabilmek adına, oğluyla birlikte bir karavanda ABD’yi dolaştı. Bailey’nin çete hayatı da bu noktada başladı. Yaşadığı dram, onun tüm gençliğini şekillendirdi.

Ryan Bailey ABD rekorunu kırdı

100 metre: 9.88 koştu.Kariyerinin en iyiderecesi ile 5’inci oldu.
4x100 metre bayrak:37.04 ABD rekoru kırdı.
Gümüş madalya kazandı.

Bolt’a kafa tuttu

Bailey, Olimpiyatlardaki performansıyla büyüleyen Bolt’a yaklaşan ender isimlerdendi.

Gümüş kazandırdı

Altı yıl önce bıçaklanarak ölümden dönen Bailey, 4x100 metrede ise, gümüş madalya alan ABD takımının son sprinteriydi.


Bunları da Beğenebilirsiniz