Geri Spor Bolt birinci Mesut yükselişte
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bolt birinci Mesut yükselişte

Bolt birinci Mesut yükselişte
refid:18111032 ilişkili resim dosyası

Spor endüstrisi dergisi Sports Pro dünyada en yüksek pazar değerine sahip sporcuları seçti. Sporcuların gelecek üç yıldaki sponsorluk potansiyellerine göre değerlendirildiği listede ilk sırayı Jamaikalı dünya rekortmeni sürat koşucusu Usain Bolt aldı. Alman Milli Takımı ve Real Madrid’in Türk kökenli futbolcusu Mesut Özil ise listeye ilk kez girdi ve büyük potansiyeliyle geleceğinin ne kadar parlak olduğunu ortaya koydu.

Usain Bolt üç yıl önce Pekin Olimpiyatları’nda fırtına gibi esip dünya rekorlarını kırmış ve altın madalyaları birbiri ardına boynuna takmıştı. Pekin’den sonra efsane dinmedi. Ertesi yıl dünya şampiyonasında rekorlara yenilerini ekledi. Bolt, bu sportif başarıyı yavaş yavaş mali bir başarıya da dönüştürüyor. Puma’dan yıllığı 5 milyon dolar kazandığı bilinen Bolt, Sports Pro dergisinin pazar değeri en yüksek sporcu listesinde de ilk sırayı aldı. Londra merkezli Sports Pro dergisi de spor endüstrisi üzerine uzmanlaşmış bir yayın. İki yıldır da dünyada sporcuların gelecek üç yıl içinde pazar değeri en yüksek 50 sporcuyu seçiyor. Sports Pro dergisi bu yılki listede ilk sıraya Jamaikalı sürat koşucusu Usain Bolt’u yerleştirdi. Derginin yayın yönetmeni David Cushnan’a göre Bolt’un ilk sıraya çıkmasında gelecek yılki Londra Olimpiyatları’nda yeni dünya rekorlar kıracağı beklentisi ve yeni sponsorluk potansiyeli önemli rol oynuyor. Asıl ilginç olan Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil’in de listeye 47’nci sıradan girmesi. Cushnan’a göre Özil bundan sonraki listelerde büyük ihtimalle
daha üst sıralarda yer alacak.

MESUT ÖZİL İKİ ÜLKEDE DE POPÜLER, BU ÇOK SIRA DIŞI

Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil de listenize 47’nci sıradan girdi. Sadece bir yıldır en üst seviyede oynamasına karşın nasıl bu kadar yükselebildi?
- Açıkçası, genç yaşına ve sadece bir yıldır en üst seviyede oynamasına karşın bu noktaya gelmesi olağanüstü. Özil, Real Madrid’de oynuyor. Şampiyonlar Ligi’nde bu yıl yarı finale kadar çıktı. Avrupa çapında yıldızlaştı. Nike ile 28 milyon dolara dünyadaki en yüksek meblağlı sponsorluk anlaşmalarından birine imza attı. Üç yılın sonunda Brezilya’daki Dünya Kupası’nda 25 yaşında, kariyerinin zirvesinde olacak. Üstelik, kökleri sayesinde Almanya ve Türkiye gibi iki büyük ülkede birden popüler. Bu çok sıra dışı.

Sporcuların bu listeye girmesinde ülkelerinin spor pazarı da önemli

DAVID CUSHNAN (SPORT PRO YAYIN YÖNETMENİ)

‘Piyasa değeri en yüksek 50 Sporcu’ listesini hazırlarken nasıl bir yol izlediniz? Hangi kriterleri dikkate aldınız?
- Listemizi tam olarak sponsora parasının karşılığını en iyi verebilme üzerine dayandırdık ve bugünden itibaren üç yıllık bir süreyi göz önüne aldık. Sporcuların mevcut sponsorluk anlaşmalarına ve bunun için aldıkları ücrete, yaşlarına, yaptıkları spor dalına ve de ülkelerine baktık.
Sporcunun ülkesi önemli bir kriter mi?
- Önemli. Daha doğrusu, sporcunun ülkesindeki spor pazarının büyüklüğü önemli. Örneğin, listemizde Britanyalı tenisçi Andy Murray varken bu yıl büyük çıkış yapan Sırp tenisçi Novak Djokovic yok. Çünkü Büyük Britanya’daki spor pazarı Sırbistan’dakinden çok daha büyük.
Bu yıl listenizin en üst basamağında LeBron James’in yerine Jamaikalı dünya rekortmeni sürat koşucusu Usain Bolt var. Bu yükselişte 2012 Olimpiyatları’nın etkisi var mı?
- Kesinlikle! Geçen yıl çok başarılı değildi Bolt. Ancak, listede gelecek üç yılda Usain Bolt önce Dünya Şampiyonası’nda, sonra da 2012’deki Londra Olimpiyatları’nda yarışacak ve müthiş bir dünya yıldızı olarak ön plana çıkacak. Gelecek yılki Olimpiyatlar onun için yeni anlaşmalar yapmak için
büyük bir fırsat olacak.

18 SPOR DALI LİSTEYE GİRDİ

Bu yılki ‘en pazarlanabilir sporcular’ listesine 18 ayrı daldan sporcular girdi: Yedişer motorsporcu ve basketbolcu, altı futbolcu. Listede en üst sıradaki futbolcular üçüncü Cristiano Ronaldo ile dördüncü Leo Messi. NBA oyuncularından LeBron James ikinci, Carmelo Anthony altıncı, Yao Ming 11’inci, Kobe Bryant 13’üncü. En yüksek sırada yer alan motorsporu pilotu, McLaren takımının Formula 1’deki yıldızı Lewis Hamilton ise listede beşinci sırada. Listedeki beş kadın sporcu arasında en yüksek sıralamayı tutturan isim ise THY’nin sponsorluk yaptığı Danimarkalı tenisçi Caroline Wozniacki.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle