Gündem Haberleri

  Bolşoy’dan farklı yorumlar

  Hürriyet Haber
  19.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yıl boyunca perdesini hiç kapatmayan Yapı Kredi Sanat Festivali, dünyanın en önemli bale topluluklarından birini ağırlamaya hazırlanıyor.

  Bale tarihinin farklı dönemlerinden örnekleri başarıyla sahneleyen Minsk Bolşoy Bale Tiyatrosu, 22 ve 23 Temmuz tarihlerinde İstanbul Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde (Harbiye Açıkhaca Tiyatrosu) iki gösteri yapacak.

  Valentin Yelizariev'in sanat yönetmenliğindeki grup, ilk gösterisinde, Prokofiev'in Romeo ve Juliet adlı eserini sahneleyecek.

  Koreografisini Yelizariev'in yaptığı bu ölümsüz eser, farklı bir yorumla sahneye taşınıyor.

  Bolşoy Bale Tiyatrosu, 23 Temmuz'daki gösterisinde, tek perdelik iki bale sunacak.

  Bunlardan ilki Alman besteci Carl Orff'un aynı adlı sahne kantatından uyarlanan Carmina Burana. Sanat eleştirmenlerinin 'vokal ve koreografik etkinlik' olarak tanımladığı bu eser, sadece müzik ile dansı değil aynı zamanda resim sanatını da sahneye taşıyor. Aşk, ihanet, sadakat, yakarma ve ruhsal özgürlük gibi konuları işleyen eser, bu sezon İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından da sahnelenmişti. Carmina Burana'yı bu kez de dünyanın en önemli bale topluluklarından Bolşoy Bale Tiyatrosu'nun yorumuyla izleme olanağı bulacak İstanbullu sanatseverler.

  Gösterinin ikinci bölümünde Carmen Süiti yeralıyor. Bizet ve Schedrin'in bu unutulmaz eseri, yepyeni bir yorumla perde açacak. Eserdeki sahne düzenlemesi de Carmen'e farklı bir boyut katıyor.,  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı