NİĞDE HABERLERİ

Bolkar Dağları Niğdeyi Şaha Kaldıracak

IHA
04.09.2015 - 14:37Son Güncelleme :

Bolkar dağları Niğdeyi şaha kaldıracak.

IHA

Doğal güzellikleriyle ilgi çeken 3 bin 524 metre yüksekliğindeki Bolkar Dağları kış turizminde Niğde’yi şaha kaldıracak.
Ulukışla İlçesi, Bolkar Dağları üzerinde bulunan, Meydan Yaylası mevkiinde Karagöl ve Çinili Göllerin bulunduğu alanda kış sporları kapsamında telesiyej hattı ve kayak pistleri yapılması planlanmaktadır. Bölgede rakım 2.300 metrelerden başlayıp 3.000 metrelere kadar çıkmaktadır. Alanda 2 adet telesiyej ve 1 adet teleski olmak üzere 3 adet mekanik tesis planlandı.
T1 Telesiyej Tesisi 1750 metre uzunluğunda 4 kişilik Detachable Bubble Sistem (Önü açılıp kapanabilen, Panoramik Görüntüye sahip rüzgarlık) 1500 k/sa kapasiteli olarak planlandı. T2 Telesiyej Tesisi 1317 metre uzunluğunda 4 kişilik Detachable bubble sistem 1200 k/sa kapasiteli,T3 Teleski Tesisi 785 metre uzunluğunda 2’li self servis 700 k/sa kapasiteli olarak planlandı.
Yer alacak kullanımlar; snowboard, yamaç paraşütü ve günübirlik tesis alanında alt katta kayakçıların kışın yoğun kar yağışı olduğu zamanlarda kalacağı sığınma evleri ve üst katta kayakçılar için günübirlik faaliyetler yer alacak. Heliski kayağı, ulusal ve uluslararası kayakçılara hitap edecek.
Kış aylarında mekanik tesisler toplamda 8.000 metre uzunluğunda kayak pistine hitap edecek. Günübirlik tesisler ise yazın doğa turizmi kapsamında bölgeyi ziyarete gelen yerli ve yabancı misafirlerin hizmetinde olacak. 745 ha alanda yapılacak olan hali hazır harita, imar planı ve planlamaya esas jeolojik etüt raporu ihalesi gerçekleştirilen, tesisin hali hazır harita ve imar planı çalışmaları tamamlanan, Gençlik ve Spor Bakanlığı uzman ekipleri nezaretinde mekanik tesis güzergahları ile pist güzergahları belirlendi. Bölgeye kar ölçümü için kar ölçüm cihazı alınarak yerine montajı yapıldı. Planlamaya esas jeolojik etüt raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanırken, alanda 1. derece doğal sit içerisinde kalan bölüm için imar planı Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün onayına sunuldu. Planın kurulda onaylanmasının ardından 1. derece doğal sit alanı dışında kalan bölümler İl Genel Meclisinin onayına sunulacak olup, onayların ardından plan askıya çıkacak ve 1 aylık askı sürecinin sonunda kesinleşecek.
Mekanik tesis güzergahlarında orman sınırları içerisinde kalan bölümler için Orman Bölge Müdürlüğünden gerekli izinler alındı. Kesinleşen imar planının ardından mekanik tesis güzergahlarında şahıs mülkiyetinde kalan alanlar için kamulaştırma ve irtifak hakkı, mera arazilerinde ise izinler alınacak. İzinlerin ardından mekanik tesis yapım ihalesine çıkılacak. Mekanik tesislerin yapımında öncelikli olarak T1 telesiyej tesisinin yapımıyla başlanılması planlanmaktadır. Yapılacak olan ihale; şartnamede belirtilecek olan hat boyu uzunluğuna göre uygulama projelerinin hazırlanması( Direk yerlerin, alt ve üst istasyonların yerlerinin belirlenmesi) ve mekanik tesisin uygulama projelerine göre montajının yapılması şeklinde olacak. 1750 metre uzunluğundaki T1 telesiyej tesisinin yaklaşık olarak 6 milyon TL ye mal olması hesaplanmaktadır. Bolkarların turizme kazandırılması ile Termal Turizm Merkezi olan Çiftehan ile entegrasyon sağlanacak olup, termal turizm kapsamında bölgeye gelen ziyaretçiler yaklaşık 35 km mesafede kış sporları kapsamında kayak yapma imkanına kavuşacak. Yap İşlet Devret modeliyle ihale edilecek olan tesisler için YPK ( Yüksek Planlama Kurulu ) kararı beklenmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Bolkar Dağları Niğdeyi Şaha Kaldıracak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 14 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bolkar Dağları Niğdeyi Şaha Kaldıracak haberi güncellenecektir.

  NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   15:41
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı