Dünya Haberleri

  Bolivya'da genel seçimler yapılıyor

  Hürriyet Haber
  06.12.2009 - 15:18 | Son Güncelleme:

  Bolivya'da halk, devlet başkanı ve genel seçimler için sandık başına gidiyor.

  Oy verme işlemi, 5 milyondan fazla seçmenin bulunduğu ülkede yerel saatle 08.00'de (TSİ 14.00) başladı. Oy verme işleminin yerel saatle 16.00'da (TSİ 22.00) sona ermesinin ardından ilk sonuçlar açıklanacak.

  Devlet başkanlığı seçimini, ülkenin ilk Kızılderili kökenli Devlet Başkanı Evo Morales'in yeniden kazanması bekleniyor.

  İki kamuoyu yoklaması, Latin Amerika'daki radikal solun önde geleni ve Bolivya'nın Aymara adlı yerli Kızılderili halkın sözcüsü 50 yaşındaki sosyalist Evo Morales'in önde gelen sağcı rakibi 55 yaşındaki Manfred Reyes Villa'dan 30 puan önde gittiğini, oyların yüzde 52-54'ünü alacağını gösteriyor.

  Kamuoyu yoklamasına göre, eski bir vali olan Villa, oyların yüzde 21'ni, iş adamı ve eski bir bakan olan diğer sağcı rakip Samuel Doria Medina ise oyların 9,4'nü alabiliyor.

  Aymara soyundan gelen ve 2006'da göreve başlayan Morales, Şubat ayında yeni anayasayı onaylatmak ve ülkeyi küresel mali krizin etkilerine karşı koruyabilmek gibi önemli engelleri aşmış bulunuyor.

  Seçimde parlamentonun 2015'e kadar görev yapacak yeni üyeleri de belirlenecek. Seçim, Amerikan Devletleri Örgütü ve AB'den 230 gözlemci tarafından takip edilecek ve seçim süresince 55 binden fazla asker ve polis güvenliği sağlamak için görev yapacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı