"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Bölgeyi Türkiye’ye bağladık daha ne istiyorsunuz

GEÇEN pazar günü Rotterdam...

Feyenoord-Ajax maçının oynandığı Feyenoord Stadı... Feyenoord’un sponsoru Fortis Grubu’nun konuğuyuz...

Tribünden önce VIP salonuna yöneliyoruz. Kapıdan girerken, skor-toto’yu gösteriyorlar: "Maç sonucu tahmininizi yazın. Sonucu bilene imzalı forma var."

Fortis Bank’ın Türkiye ve Güneydoğu Avrupa Bölgesi CEO’su Tayfun Bayazıt, Genel Müdürü Faik Açıkalın, Kurumsal İletişim Müdürü Murat Ermert, gazeteciler Erdal Sağlam, Yavuz Semerci, Servet Yıldırım, Ruhi Sanyer, Asım Aslan, Sedef Seçkin ve ben tahminlerimizi yazıyoruz.

Feyenoord’un yedekleri arasında birara Fenerbahçe’de oynayan Pier Van Hojjdonk da var... Derken ilk yarı 1-1 bitmek üzere... İlk yarının son dakikasında Feyenoord’dan bir gol daha geliyor... İlk yarı skorunu 2-1’le tutturuyorum...

İkinci yarının başlarında Feyenoord bir gol daha atıyor. Durum 3-1... Benim maç sonucu tahminim ise 3-2... Feyenoord bir gol daha yesin, maç bitsin diye bekliyorum... Asım Aslan sonucu tutturmak için maç 3-1 bitsin diye gözlüyor, Yavuz Semerci formayı kazanmak için Feyenoord’dan bir gol daha bekliyor. Maçın son dakikaları, Ajax’tan gol geliyor. İlk yarı ve maç sonucunu tutturuyorum.

Mini bir törenle imzalı formayı alıyorum. Ardından salona gelen Hojjdonk’la hatıra fotoğrafı çektirip, Fortis Grubu’nun merkezinin bulunduğu Brüksel’e doğru yola koyuluyoruz...

Fortis Grubu, 26 yıldır Belçika’nın Anderlecht takımının, iki yıldır da Hollanda’nın Feyenoord takımının sponsorluğunu yürütüyor. Dışbank’ı 1 milyar Euro’ya alıp, Türkiye’ye de yerleşen Fortis, futbola yakınlık geleneğini bize de taşımış bulunuyor. İki yıl için Futbol Federasyonu’yla 8 milyon dolara anlaşan Fortis Bank’ın adı, Türkiye Kupası’nın başında yer alıyor.

Brüksel’de Fortis Grubu’nun İcra Kurulu Üyesi ve Fortis Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı Karel De Boeck ve diğer uzmanların sunumları, grubun "başarılı evlilik öyküsü" olduğunu ortaya koyuyor.

1990’da "evlilikle" doğan Fortis Grubu, satın almalar ve organik büyümeyle net kárını 8 kat, piyasa değerini 10 kat, çalışan sayısını da 3 kat artırmış görünüyor.

Brüksel ve Rotterdam’daki sohbetler sırasında Tayfun Bayazıt’a bağlanan bölgenin önemini konuşuyoruz. Bayazıt, kendisine bağlı Güneydoğu Avrupa Bölgesi’ndeki ülkeleri sıralıyor: "Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Malta, Kıbrıs, Bahreyn..."

Bunlardan sadece Yunanistan’da Fortis’in bir biriminin olduğunu öğrenince, bir arkadaşımız Bayazıt’a takılıyor: "Yani içi boş bölgeyi, size bağlamışlar..."

Bayazıt da şaka yollu, mesajı güçlü yanıt veriyor: "Dışbank’a uzun süre ’batıyor’ dediler, batmadı. Bankayı gül gibi fiyata sattık, ’Üçkağıt olabilir mi’ diye kuşkulandılar. Şimdi de bize bölgeyi bağladılar, ’İçi boş’ diyorsunuz. Bekleyin biraz bakalım."

Bayazıt’ın "bekleyin bakalım" sözüyle Karel De Boeck’in, "Türkiye, büyüme stratejimizin merkezi" mesajı biraraya gelince, Fortis Grubu’nun Türkiye’de "çok iş yapacağı"nı gösteriyor...

Bakalım Fortis hayatımızı nasıl değişterecek?

Yabancı banka bulunduğu ülkenin kazanmasını ister

FORTIS Bank’ın Genel Müdürü Faik Açıkalın, "reklam bombardımanı" stratejisinin tuttuğunu belirtiyor: "Hem genel markalar, hem de bankalar arasında bilinirlik oranımız müthiş yükseldi."

Açıkalın
, sıranın bilinirliği, yeni müşterilere dönüştürmeye geldiğini vurguluyor.

Fortis Bank’ın CEO’su Tayfun Bayazıt’a ise, sektörde yabancı sermayeli banka oranıyla ilgili beklentisini soruyorum: "Şu anda yüzde 14’lerde. Yeni ortaklık veya alımlarla bu oran yüzde 25-30’lara çıkabilir. Kamu bankalarının satışı gündeme gelmeden oran daha fazla yükselmez. Ben sektördeki yabancı sermayeli bankaların oranının yüzde 50’yi geçmesini beklemiyorum."

Bayazıt’a, yabancı sermayeli bankaların sayısının artmasından duyulan kuşkuları hatırlatıyorum: "Yabancı banka, en azından kendisi de daha iyi kazanabilsin diye bulunduğu ülkenin kazanmasını, ekonomisinin sağlıklı olmasını ister..."

Bekleyelim, görelim...
X