Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bölgeden

  Hürriyet Haber
  14 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Aralık 2000 - 00:01

  GAZİPAŞA

  Nostalji değil gerçek

  Dünyanın gelişmiş ülkeleri uzayda uydu kentler kurmayı planlarken, ülkemizde atadan kalma yöntemlerle tarımsal faaliyetler yürütülmeye çalışılıyor. Gazipaşa'da traktör alacak parası olmayan çiftçiler, buğdaylarını karasaban yardımıyla ekiyor.

  Traktör kullanmak istediklerinde saatine 8 milyon lira ödemek zorunda kaldıklarını söyleyen Gazipaşalı çiftçiler, ‘‘O para da bizde yok. En iyisi biz yine karasaban ve koca öküz ile çocuklarımızın rızkını ekmeye devam edelim’’ diyor.

  SUHUT

  Son temsilci

  Motorlu araçların hayatımıza girmesiyle birlikte, nakil aracı olarak kullanılan at, katır, eşek gibi hayvanların da kullanım alanları gittikçe daraldı. Büyük şehirlerde artık görmenin imkansız olduğu nalbantlık mesleği de, ilçe ve köylerde de yok olmaya yüz tutan meslekler kervanına katıldı.

  Afyon'un Şuhut İlçesi'nde yaklaşık 35 yıl önce nalbantlık yaparak geçimini sağlayan 20'den fazla esnaf varken, bu sayı bugün bire düştü. Şuhut'ta mesleğinin son temsilcisi olan nalbant Refik Çakar, ‘‘Mesleğimi devredeceğim kimse kalmadı. Bu meslek de tarihe karıştı’’ dedi.

  KEMER

  Yardım yapıldı

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Kemer ve köylerindeki yardıma muhtaç ailelere erzak yardımı yapıldı. Kemer Kaymakamlığı tarafından organize edilen yardımlarda kış ayı içinde bulunulması nedeniyle ailelerin yakacak ihtiyacını karşılamak için 9'ar torba kömür dağıtıldı. Ezak yardımları sahiplerine ulaştırıldı.

  EĞİRDİR

  Park yeri isyanı

  Eğirdir'de dükkanlarının önünün park olarak kullanılmasına öfkelenen işyeri sahipleri ilçe trafik ve belediye ekiplerini göreve çağırdı. İlçe merkezinde özellikle Cami Mahallesi'nde araçların işyerlerinin önüne park edilmesinden yakınan esnaf, işlerinin bu yüzden kötüye gittiğini belirtti.

  Son dönemde ekonomik krizde olduklarını ve piyasanın durgunlaştığını ifade eden yöre esnafı, araçların park etmesi yüzünden vitrinlerinin de görünmediğini söyledi. Araç sahipleriyle aralarında sık sık tartışmaların çıktığını belirten esnaflar, yetkililerin konuyla ilgilenmesini istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı