Bölgede büyümek için fırsat kolluyoruz

Hürriyet Haber
25.09.2012 - 15:17 | Son Güncelleme:

Türk Telekom'un yeni Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Türk Telekom'un, bölgenin iletişim ve veri köprüsü olduğunu vurgulayarak şirketin büyümesini destekleyecek satın almalar ile bölgede büyüme için fırsat kollayacaklarını söyledi.

Gerçekleştirdiği basın toplantısında önümüzdeki döneme ilişkin vizyon ve stratejilerini anlatan Yılmaz, 6 yılda 11 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yılın ilk 6 ayında da ilave olarak 1 milyar liralık yatırım yapıldığını söyledi.

Yılmaz, “Tüm bu yatırımların, projelerin amacı Türk Telekom'un bölgede ve dünyada gücünü arttırırken, değerini de daha yüksek noktalara çekmektir. Bölgesel güç olma noktasında adımlarımızı hızlandırmak istiyoruz. Bizler, dünyaya açılım anlamında eğer bir satın alma fırsatı olursa bu konuda da Türk Telekom'u bölgede ve dünyada daha iyi bir yere getirecek her türlü değerlendirmeyi hızlı bir şekilde yapacağız” diye konuştu.

“Yapılan Genel Kurulumuzla büyüme yada satın alma anlamında Yönetim Kuruluna ayrılan 300 milyon Avro'luk bir bütçemiz var” diyen Yılmaz, yeni dönemde Türk Telekom olarak aslında Türkiye'den dünya çapında teknoloji üretecek şirketler için katalizör görevi görmek istediklerini vurguladı.

2023 hedefleri kapsamında Türk Telekom'un elinden geleni yapacağına dikkati çeken Yılmaz, hizmet kalitesini arttırabilmek konusunda özel bir hassasiyet göstereceklerini, gerekirse iş şekillerini, yöntemlerini de değiştirip dönüştüreceklerini ifade etti.

Bugüne kadar, 18-19 milyon hanesi bulunan Türkiye'de bu hanelere altyapı hizmetinin ulaştığını anımsatan Yılmaz, “Her haneye girebilmiş dev bir şirketten söz ediyoruz, bizim belirli bir şehre belirli bir semte girme hedefimiz yok, bizim öngördüğümüz değişim ve dönüşüm herkesi ve her kurumu kapsıyor” dedi.

Telekomünikasyon şirketi olarak alt yapının sahibi olmanın çok büyük bir sorumluluk olduğunu dile getiren Yılmaz, “Bugün artık 1 dakikalık internet kesintisine tahammül edemiyoruz, bizim vereceğimiz servisin kalitesi birçok kesim için büyük önem taşıyor. Hizmet verme açısından asla kişiye ya da kuruma göre değişmeyecektir” dedi.

Önümüzdeki dönemde fiber optik teknolojisiyle hız konusunun konuşulmayacağını, fiber kent adını verdikleri projenin tam ortasında olduklarını kaydeden Yılmaz, 2015 sonunda bu dönüşümün bitirilmesinin hedeflendiğini aktardı.

Değerini artırmamız lazım

Türk Telekom'un Hazineye ait olan yüzde 30'luk payının özelleştirilmesi konusunda bir yorum yapamayacağını kaydeden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Türk Telekom'un değerini ne kadar arttırırsak devletimiz gelir anlamında daha iyi bir seviyeye ulaşacaktır diye düşünüyoruz. Maliye Bakanı ile geçtiğimiz günlerde Türk Telekom'dan beklentinin ne olduğu yönünde konuştuk, kendisi bize Türk Telekom'un değerini arttırmamızı söyledi. İMKB'de işlem gören bir firmayız. Karlılık açısından çok sorumluluğumuz var. Ama benim yöneticilik anlayışım açısından bu işin üç sac ayağı var; Müşteri, hissedar ve çalışan memnuniyeti. Bunları sağlamaya çalışacağım.”

Yılmaz, Türk Telekom'un yeni döneme 3D vizyonu ile girdiğini ifade ederek, “Teknolojik altyapımızı hayatın her alanına dokunan çözümler ile destekleyerek Türkiye'nin dijital dönüşümüne katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu hedefi bölgesel büyüme ve mükemmel hizmet anlayışı ile tamamlayacağız” değerlendirmesini yaptı.

Yılmaz, Türk Telekom'un “3D vizyonu” olarak adlandırdığı bakış açısını “Dijital yaşam dönüşümü”, “Değer odaklı mükemmel müşteri hizmetleri “ ve “Dünyaya açılım ve bölgesel büyüme” olarak açıkladı.

Türk Telekom'un, bölgenin iletişim ve veri köprüsü olduğunu vurgulayan Tahsin Yılmaz, şirketin büyümesini destekleyecek satın almalar ile bölgede büyüme için de fırsat kollayacaklarının altını çizdi.

Yılmaz, “Akıllı büyüme stratejimizle bölgede gücümüzü artırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde bölgesel bağlantı merkezi olma yönündeki çalışmalarımızı güçlendirecek işbirliklerine ve yatırımlara odaklanacağız. Hem Türkiye'de hem de bölgemizde erişim kolaylığı, hız ve kapasite alanlarında kesintisiz bir gelişim için altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı