DİYARBAKIR HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bölge Baroları'ndan 15 Temmuz açıklaması

DHA
15.07.2017 - 15:21Son Güncelleme :
Bölge Barolarından 15 Temmuz açıklaması
DHA

DİYARBAKIR,(DHA) - DOĞU ve Güneydoğu Anadolu Bölge Baroları'nca 15 Temmuz ile ilgili yapılan açıklamada, OHAL uygulamasına son verilerek, özgürlük ortamının oluşturulması gerektiği vurgulandı.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyet yürüten 15 Baro Başkanlığı tarafından, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle ortak bir açıklama yapıldı. Bölge Baroları Dönem Sözcüsü ve Ağrı Baro Başkanı Ali Artuk imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Türkiye toplumunun darbeye karşı tüm dünya halklarına örnek olabilecek demokratik refleksi takdire şayandır. Mazisi askeri darbe ve sıkıyönetim uygulamalarıyla dolu ülkemizdeki bu son darbe girişimi, Türkiye halklarının, siyasetinden bürokrasisine ve sivil toplum örgütlerinden halk katmanlarına kadar tek yumruk olup darbecilerin önüne adeta etten bir duvar örülerek püskürtülmüştür. FETÖ/PDY denilen silahlı terör örgütünün bu darbe teşebbüsü uluslararası konjonktürden bağışık değildir. Darbe girişiminin içerden ve dışarıdan destekleyen karanlık odakları şiddetle kınıyoruz. Türkiye toplumu olarak beklentimiz; darbe sürecinden sonra demokratik düzenin güçlendirilmesi, ülkemiz sorunlarının siyasal zeminde çözülmesi, farklılıkların zenginlik olarak görülerek hareket edilmesi ve darbe teşebbüsünün tüm etmenleri bertaraf edildikten sonra bir an önce normalleşme sürecine gidilmesidir. Hal böyle iken OHAL ilanının takiben bu doğrultuda çıkarılan KHK'lerle bir takım düzenlemeler yapılması yoluna gidilmiş, savunma örgütünün alanının daraltılması tercih edilmiş, ölçüyü aşan, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan bir anlayış ile yola devam edilmiştir. Türkiye toplumunun beklentisinin aksine yapılan bu tür faaliyetler ile toplumun birbirine kenetlemesi sağlanamaz. Ülkemizin hiç ihtiyacı olmadığı kadar sorunu mevcut olmakla birlikte bu sorunların çözümü noktasında güvenlikçi yaklaşımların sergilenmesi halklarımızı daha da kutuplaştıracaktır. Bölge Baroları olarak OHAL uygulamasına son verilerek; özgürlük ortamının oluşması için gerekli iklimin yaratılmasını, hukukun üstünlüğü düsturundan taviz vermeden, demokratik toplumun gereklerine uygun bir anlayışın hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz."

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bölge Baroları'ndan 15 Temmuz açıklaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2018, Salı
 • İmsak
  05:01
 • Guneş
  06:21
 • Öğle
  12:11
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:04
Sayfa Başı