Ege Haberleri

  Bölge Adliye Mahkemesi için ortak lobi çağrısı

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)
  03.09.2012 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan,Bölge Adliye Mahkemeleri'nden birinin Denizli'de kurulması için güçlü lobi çalışması yapılması gerektiğini belirtti.

  Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, 10 şehirde kurulması planlanan Bölge Adliye Mahkemeleri'nden birinin Denizli'de kurulması için güçlü lobi faaliyetleri yapılması gerektiğini söyleyerek, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının ortak çatı altında buluşması çağrısı yaptı. İlhan, “Tüm kesimleri bu konuda ortak bir çatı altında birleşerek güçlü bir lobi çalışmasıyla sürece katkı koymaya çağırıyoruz” dedi.

  Baro Başkanı Müjdat İlhan, yüksek yargının iş yükünü azaltmak için 5235 Sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemeleri'nin Kuruluş Görev ve Yetkileri Hakkındaki Kanun'un 25'inci maddesi gereğinde aralarında İzmir'in de bulunduğu 9 şehirde Bölge Adliye Mahkemeleri'nin kurulduğunu, ikinci etapta 10 şehirde daha bu mahkemelerin kurulmasının planlandığını ifade edip, söz konusu şehirler arasında Denizli'nin de olması gerektiğini savundu.

  Denizli'nin Ege Bölgesi'nde İzmir'in ardından nüfusuna oranla adli iş yükünün en fazla olduğu il olduğunu kaydeden İlhan, “Baro yönetimimiz ve meslektaşlarımız çok iyi bilmektedir ki; Denizli nüfusuna oranla adli iş yükü fazla olan bir ildir. Denizli Adliyesi'nin iş yükü istatistiki verileri Ege Bölgesi'nde İzmir'den sonra en büyük ekonomiye, nüfusa oranla adli vakaya ve davaya sahip olduğunu göstermektedir. 5235 Sayılı Kanun'la 9 ilde Bölge Adliye Mahkemeleri kuruldu. Bu mahkemelerin şu an personel atamaları yapılıyor. Bunların dışında başka illerde de Bölge Adliye Mahkemeleri kurulacağı biliniyor. Biz Denizli Barosu olarak Ege Bölgesi'nde kurulması planlanan ikinci Bölge Adliye Mahkemesi'nin Denizli'de kurulması için her platformda çalışıyoruz. Yüksek yargıda görev yapan Denizlili hemşerilerimizle diyaloğu sürekli taze tutuyoruz. Muhalefetteki ve iktidardaki milletvekillerimizin de konuyla ilgili çalıştığını biliyoruz. Fakat şu ana kadar Bölge Adliye Mahkemesi'nin Denizli'de kurulması için Ankara'da yeterli lobiyi oluşturamadığımızı görmekteyiz. Şu ana kadar açık bir sonuç alınamadı” dedi.

  Bölge Adliye Mahkemesi'nin Denizli'de kurulması için siyasi partilere, milletvekillerine, meslek odalarına ve sivil toplum kuruluşlarına ortak lobi çağrısı yapan İlhan, “Bölge Adliye Mahkemesi, Ege Bölgesi'nde Denizli'den başka ilde kurulursa büyük sıkıntı yaşanır. Davalar duruşmalı olacağı için avukatlar ve taraflar büyük sıkıntı çeker. Konuyla ilgili tüm kesimleri ortak bir çatı altında birleşerek güçlü bir lobi çalışmasıyla sürece katkı koymaya çağırıyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı