Bol yağış umut verdi

Hürriyet Haber
23.12.2009 - 12:57 | Son Güncelleme:

Konya Ovası'na düşen mevsim normalleri üzerindeki yağış, çiftçiyi sevindirdi.

Meteoroloji Konya Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, sadece 22 Aralık'ta Konya merkeze toplam 27 kilogram yağış düştü.

1 Aralık'tan bugüne kadar 40 kilogram yağışın düştüğü Konya, henüz ayın sonu gelmeden 67 kilogram yağış almış oldu. Aralık ayındaki bu yağış, 40 kilogram olan uzun yıllar ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

Geçen yıl Aralıkta 59, 2007'de 54, 2006'da 0,1, 2005 yılında ise metre kareye 10 kilogram yağışın düştüğü Konya'da, son yıllarda Aralık ayında yağış grafiğindeki artış dikkati çekiyor. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Özkan Taşpınar, bölgenin geçen yılın son baharından itibaren yağışlı periyoda girdiğini belirtti.

Aralık ayında bölgeye düşen bol yağışının güz döneminde ekilen buğday tanelerini güçlü bir şekilde çimlendirdiğini, bunun da çiftçiyi sevindirdiğini anlatan

Taşpınar, şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz yıl da Konya Ovası bol yağış almış, hububat rekoltesi yaklaşık 25 milyon tona çıkmıştı. Ancak gerek süne zararı, gerekse sarı pas, kök çürüğü ve septorya hastalığı nedeniyle buğdayın kalitesi düşmüştü. Orta Anadolu çiftçisi, bu hastalıklara karşı yeterince bilinçli değil ve gerekli ilaçlamayı geçen yıl yapamadı. Geçen yılki 25 milyon ton hububat rekoltesini bu yıl da yakalayacağımızı tahmin ediyoruz. Ancak ilaçlama, gübreleme ve süne mücadelesinde bu yıl ne kadar başarılı olursak, yurt dışından ithal edilen kaliteli buğday ihtiyacı da o kadar azalacaktır.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı