« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Boksun Sultanları kampta

ERZURUM'da güç depolama kampına giren Büyük Bayanlar Boks Milli Takımı'na 'masaj' sponsoru olan Çin Tıbbı Uzmanı Kırgızlı Gülnara İsakunova, sporculara masajla birlikte uyguladığı çamurlu detoks ve akupunkturla kuş gibi hafifletiyor.

ERZURUM / DHA
SON GÜNCELLEME

Antrenmanların yorgunluğunu İsakunova'nın sihirli elleri ile attıklarını söyleyen boksörlerden Nurhayat Hiçyakmezer, "Gülnara hanım ve ekibi vücudumuzdaki negatif enerjiyi alıp pozitif duyuları çalıştırıyor. Hayatım boyunca böyle bir masaj görmedim" dedi.

Erzurum'da kampa girerek Avrupa Birliği Turnuvası, Büyükler Avrupa Şampiyonası ve 2012 Olimpiyatlarına hazırlanan 32 kişilik Büyük Bayanlar Boks Milli Takımı 10 Şubat'ta başlattığı kampını tüm hızıyla sürdürüyor. Kar, tipi ve soğuğa aldırmadan Teknik Direktör Hamdi Yıldırım ve 7 antrenör eşliğinde gün boyu antrenman yaparak güç depolayan boksun sultanları yorgunluklarını Çin Tıbbı Uzmanı Kırgızlı doktor Gülnara İsakunova'nın çalıştırdığı Palandöken dağındaki sağlık merkezinde atıyor. Sporcularla tek tek ilgilenip, şikayetlerini dinleyen Gülnara İsakunova, "Erzurum'da kampa giren bayan boks milli takımına benim de bir katkım olsun diye masaj sponsoru oldum. Kamp bitimine kadar her sporcuya dört kez uzak doğuya özgü refleks ve stres masajının yanında volkanik çamurlarla detoks ve akupunktur uyguluyoruz. Ağır bir antrenman çalışması yapan sporcuların gün boyu yorulan ve taş gibi olan kaslarını burada yumuşatarak vücuttaki negatif enerjiyi alıp pozitif enerjileri veriyoruz. Çamurla yapılan detoks tekniği kalp atış ritmini düzenliyor, kanı hızlandırarak beyindeki uç noktalara dokunup vücudu rahatlatarak performansı artırıyor. Vücuttaki gözenekleri açıp mıknatıslı iğnelerle beyindeki dalgaları sakinleştirip, vücuttaki zehir ve toksinleri dışarı atıyoruz. Boksörlerin şampiyonada en iyi olmaları için ekibim ve ben hizmetlerindeyiz" şeklinde konuştu.

Bayan Boks Milli Takımı'ndan Adanalı Nurhayat Hiçyakmazer, yapılan masaj, çamurlu detoks ve akupunkturla yorgunluklarını atmanın yanında vücuttaki derinin de gençleştiğini hissettiklerini söyledi. Erzurum'a güç kampına geldiklerini hatırlatan Hiçyakmazer, "Yoğun ve zorlu antrenmanın ardından Gülnar'a hanım bizi kendimize getiriyor. Gün içerisinde yaptığımız bütün antrenmanların yorgunluğunu burada bırakıp otelimize gidiyoruz. Hayatımın en güzel sponsoru bu oldu diyebiliriz. Burada yorgunluğumuzu atmanın yanında vücudumuzun yenilendiğini hissediyoruz. Birçok ülkeye gittim ama böyle masaj görmedim" ifadelerini kullandı.

2008 yılında Çin'de yapılan Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Dünya Şampiyonu olan Karslı Gülsüm Tatar, masajın kendilerine büyük faydası olduğunu söyledi. Tatar, "Sürekli antrenman yapmaktan kaslarımızda sıkışma oluyor. Burada yapılan masaj bizi çok rahatlatıyor. Gülnara hanım sponsor olarak bize büyük bir hizmet verdi. Kendisinin emeklerini boş çıkarmayacağız. Bir anne evlatları ile nasıl ilgileniyorsa o da bizimle ilgilendi" diye konuştu.

Büyük Bayanlar Milli Takım Teknik Direktörü Hamdi Yıldırım da, "Erzurum'daki ilk etap hazırlık kampımız güç ve kondisyona yönelik. Her sporcunun yoğun antrenman sonucunda vücutta oluşan toksin ve yorgunluğu atması gerekiyordu. Gülnara hanım sporcularımıza ilaç gibi geldi" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler