Dünya Haberleri

  Boko Haram'ın Baga saldırısı: 'İnsani kriz büyüyor'

  BBC Türkçe
  09.01.2015 - 18:57 | Son Güncelleme:

  Boko Haram'ın Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Baga kentine saldırıları beşinci gününe girdi. Yetkililer Nijerya-Çad sınırında 'büyük bir insani kriz' yaşandığını söyledi. Yüzlerce insanın saldırılara Türk Dışişleri Bakanlığı da yayımladığı sert açıklamayla tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da saldırıları kınadı.

  Boko Haramın Baga saldırısı: İnsani kriz büyüyor BOKO HARAM KATLİAMINA TÜRKİYE’DEN KINAMA

  Boko Haramın Baga saldırısı: İnsani kriz büyüyor

  Bölgeden gelen bilgiler 10 bin kişilik Baga kentinin radikal İslamcı militanlar tarafından neredeyse tamamen yakıldığı yönünde.

  Baga kentinin bağlı olduğu Borno eyaleti Senatörü Maina Ma'aji Lawan, BBC'ye yaptığı açıklamalarda Baga kentinden yaklaşık 10 bin kişinin kaçtığını söyledi.
  "Çad yetkilileri gelenlere sığınacak yerler hazırlamaya çalışıyor ancak çok sayıda insan soğukta kalmış durumda" diyen Lawan, Nijerya güçlerinin de Boko Haram'dan kaçan Baga halkına ulaşamadığını söylüyor.

  Boko Haram'ın Baga saldırılarında kaç kişinin öldüğü konusunda ise çelişkili bilgiler geliyor. BBC'ye konuşan Baga yerel yönetimi yetkilisi Musa Alhaji Bukar, ölü sayısının 2 bini geçtiğini iddia etse de bölgeden gelen diğer bilgiler sayının yüzlerle ifade edilebileceğini söylüyor.

  Radikal İslamcı örgütün Nijerya-Çad sınırının kuzeydoğu bölgesindeki 16 köyü yerini tamamen ele geçirdiği ve bu nedenle Nijerya ordusunun bölgeye girmekte zorlandığı da gelen bilgiler arasında.

  Boko Haram militanları Baga kentine yönelik saldırılarına Cumartesi günü başlamış ve yoğun çatışmaların ardından askeri kışladaki Nijerya birlikleri bölgeyi terk etmişti.

  Boko Haramın Baga saldırısı: İnsani kriz büyüyor

  KOALİSYON GÜÇLERİ VARDI

  Baga şehri Boko Haram'a karşı mücadele için stratejik öneme de sahipti. Nijerya, Çad ve Nijer'in oluşturduğu askeri koalisyonun birlikleri burada bulunuyorlardı.
  Ancak saldırıların başladığı sırada bölgede sadece Nijerya askerlerinin olduğu tahmin ediliyor.

  Üç ülkenin 1998'de oluşturduğu koalisyonun o dönemdeki amacı Çad Nehri'ndeki kaçakçılık faaliyetlerini engellemekti. Ancak Boko Haram'ın güçlenmesiyle birlikte koalisyon da örgütü hedef almaya başlamıştı.

  Boko Haram saldırıların yoğunlaştığı Borno dahil toplam üç eyalette 2013'ten bu yana olağanüstü hâl uygulaması var.

  Boko Haramın Baga saldırısı: İnsani kriz büyüyor

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı