Gündem Haberleri

  Boko Haram meydan okudu

  Hürriyet Planet
  02.01.2012 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Nijerya’da Noel günü ve dün gerçekleştirdiği bombalı eylemlerle en az 76 kişinin ölümüne neden olan radikal İslamcı Boko Haram örgütü, Nijerya hükümetini tehdit etti.

  Nijerya hükümeti, Noel günü kiliseleri hedef alan ve 27 kişinin öldüğü saldırıların ardından, dün dört eyalette 49 kişiyi öldüren bombalı eylemlerden Boko Haram’ı sorumlu tuttu. Örgütün sözcüsü Abul Kaka ise hükümete cevap olarak “orduyla yüzleşmeye hazır olduklarını” söyledi.

   

  Kaka,”Askerlerin olağanüstü hal ilan edilen bölgelerde sadece masum Müslümanları öldüreceğine inanıyoruz… Kardeşlerimizi korumak için askerlerle yüzleşmeye hazırız” dedi.

   

  ÜÇ GÜN SÜRE TANIDILAR

  Nijerya’nın kuzey bölgelerinde yaygın olan Hausa dilini konuşan Kaka, “Güneyde yaşayan kardeşlerimizden kuzeye gelip bize katılmalarını” istiyoruz dedi.

   

  Kaka, “Kuzeyde yaşayan güneylilerin bölgeyi terk etmeleri için üç günlük ültimatom veriyoruz” dedi.

   

  OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

  Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, Cumartesi günü Boko Haram saldırılarının gerçekleştiği dört eyalette olağanüstü hal ilan etmişti. Pazar günü yaşanan koordineli saldırılarda, 49 kişi hayatını kaybetti.

   

  Nijerya’da özellikle Hıristiyan kitlelere yönelik saldırılarını son iki yıl içinde artıran Boko Haram, 2011 yılında 491 kişinin ölümüne eden oldu.

   

  Örgüt, Ekim ayında eylemlerinin devam edeceğini açıklamıştı. Nijerya ordusu, geçtiğimiz ay örgüte yönelik operasyonlarda 59 militanın öldürüldüğünü açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı