Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Boğazın Boğası" son yolculuğuna uğurlandı

Eski kıtalararası ağır sıklet boks şampiyonu Sinan Şamil Sam'ın cenazesi, Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi

A.A
SON GÜNCELLEME

Karaciğer yetmezliği nedeniyle İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede dün vefat eden "Boğazın Boğası" lakaplı Sam'ın cenaze namazı öğleyin Kocatepe Camisi'nde kılındı. Ağır sıklet kategorisinde şampiyonluğa ulaşan ilk Türk boksör olan Sam'ın cenazesine sevenleri yoğun ilgi gösterdi.
Boğazın Boğası son yolculuğuna uğurlandı
Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazında Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özaba, Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, olimpiyat şampiyonu milli sporculardan, eski halterci Halil Mutlu ve eski güreşçi Mahmut Demir de saf tuttu.

Kızından son bakışKızından son bakış

Boğazın Boğası son yolculuğuna uğurlandı
Dünyaca ünlü boksörün eşi Funda ile kızları Defne ve Nilüfer, Sam'ın Türk bayrağına sarılı tabutu başında uzun süre gözyaşı döktü. Sam'ın kızları, babasının fotoğrafının yer aldığı tişörtü giyerken, tabuttaki boks eldivenleri ve Ankaragücü atkısı da dikkati çekti.
Boğazın Boğası son yolculuğuna uğurlandı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Trabzonspor ve Ankaragücü kulüplerinin çelenk gönderdiği törenin ardından Sam'ın cenazesi, Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi.
Boğazın Boğası son yolculuğuna uğurlandı
AĞIR SIKLETTE ŞAMPİYON OLAN İLT TÜRK BOKSÖR
Almanya'nın Frankfurt kentinde 1974 yılında doğan Sinan Şamil Sam, amatör boks yaptığı yıllarda oldukça başarılı bir performans sergileyerek, 9 kez Türkiye şampiyonluğu kazandı.
Boğazın Boğası son yolculuğuna uğurlandı
"Boğazın Boğası" lakaplı ünlü boksör, 17 Ekim 2002'de Polonyalı Przemys?aw Saleta'yı 7. rauntta nakavt ederek Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Sinan Şamil bu başarısıyla, ağır sıklet kategorisinde şampiyonluğa ulaşan ilk Türk boksör oldu.
Boğazın Boğası son yolculuğuna uğurlandı
Kariyerinde çıktığı profesyonel 35 maçın 31'ini kazanan milli boksör, WBC kıtalararası ağır sıklet şampiyonluğu unvanını 2 kez elde etti.

Sinan Şamil Sam, 2010 yılından bu yana karaciğer yetmezliği tedavisi görüyordu.