« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Boğaziçi şenlenecek

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sürat teknesinde dünyanın gözü Ağustos ayında İstanbul'a çevrilecek. Geçen yıl yapılan Offshore Şampiyonası'ndan sonra bu sene hem Formula 1, hem de Dünya Offshore Şampiyonası peşpeşe Boğaziçi'nde düzenlenecek.

İstanbul Boğazı'nda geçen yıl başarıyla düzenlenen sürat teknesi yarışları bu sene iki büyük organizasyonu daha Türkiye'ye getirdi. Ağustos ayında Formula 1 ve Off-Shore yarışları dünyanın gözünü İstanbul'a çevirtecek.

1999'da 20-21-22 Ağustos'ta Formula 1 Dünya İnshore, 27-28-29 Ağustos'ta Class 1 Dünya Offshore Şampiyonalarını devlet desteği olmadan İstanbul'a aldıran Işıklar Holdig'in sahiplerinden Uğur Işık, tüm dünyanın ilgisinin 10 gün boyunca Türkiye'ye yöneleceğini, bunun da kendisine gurur verdiğini söyledi. Devletten tek kuruş yardım almadan dünyanın en önemli organizasyonlarından sayılan yarışları yeniden İstanbul'a aldıran Işık'ın görüşleri şöyle:

* Her şampiyona bize yaklaşık 1 milyon dolara malolacak. Bu paranın çoğunu sponsorlar kanalı ile sağlayacağız. Bizim bundan bir gelirimiz yok, aksine giderimiz çok. Ayrıca benim bu yarışlarda tanıtacak ürünüm de yok.

* Dünya tarihinde ilk kez bu organizasyonlar peşpeşe aynı kentte yapılacak. Bir ilke imza atıyoruz.

<ı>BİR HAYAL GERÇEK OLDU

* Bana neden bu ağır işin altına girdiğimi soruyorlar. Tekneler benim hayatım ve bu tür bir organizasyonun Türkiye'de yapılması da hayalim. İşte ben hayalimi gerçekleştiriyorum.

* Dış ülkelerde bizi hala deve ile gezen adam olarak görüyorlar. Bunu yıkmak, medeni bir ülke olduğumuzu kanıtlamak için uğraşıyorum. Gelişmişliğin göstergesi spor bu konuda önemli bir aracı.

* Sürat teknesi yarışları için Mısırlılar'a, ‘‘Nil'de bu işi yapın’’ dedim. Onlar ise ‘‘Biz sizden 50 yıl geriyiz. İstanbul düzenler ama Kahire yapamaz’’ dedi. Bir adımla 50 yıl ileri gitme şansı kaçırılmaz. Mısırlılar bunu anladı. Ben de organizasyona destek vereceğim.

* Çok sayıda ülkede, yüz milyonlarca insan 10 gün boyunca İstanbul'u izleyecek. Bu organizasyon, olimpiyat düzenleyecek düzeye geldiğimizin de kanıtı olacak.

* Geçen yıl çok başarılı bir yarış oldu. O zaman tespit ettiğimiz ufak tefek aksaklıkları bu kez yaşamayacağız. Trafiğin kilitlenmesini düşünerek bu kez cankurtaran helikopteri de koyacağız.

* Spor bende bir tutku. Özellikle milli maçlar ve dış ülkelerle yapılan maçları kaçırmıyorum. Efes Pilsen ile gurur duyuyorum. Eczacıbaşı'nın Avrupa Kupa Galipleri Şampiyonluğu da bir Türk olarak göğsümü kabarttı.

<ı>DEVLETTEN İLGİ BEKLİYORUZ

* Geçen yıl bu işe girerken arkadaşlarımın hiçbiri offshore şampiyonası görmemişti. Onlara anlattım, hazırlandık. Bu yıl çok daha mükemmel olacak. Biz vatandaş olarak bu girişimi yapıyoruz ama devletten maddi ve en önemlisi de manevi destek bekliyoruz.CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz