Gündem Haberleri

  Boğaziçi mezunu köre, devlet ayıbı

  Hürriyet Haber
  24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyük ölçekli özel şirketlere ‘‘özürlü’’ çalıştırma zorunluluğu getiren devlet, bu kurala kendisi de uymuyor. Devlet Memurluğu Sınavı'da yüzde 10'a girmeyi başaran Boğaziçi Üniversitesi mezunu görme özürlü, işe alınmıyor.

  BOĞAZİÇİ Üniversitesi'nin Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü iyi derece ile bitiren görme özürlü Enver Ertürk, 1999'un Eylül ayında yapılan devlet memurları sınavını kazanmasına rağmen işe alınmamasına isyan ediyor.

  İlkokulu Malatya ve Ankara'da okuyan Ertürk, ilk yılını Kahramanmaraş'taki körler okulunda okuduğu lisenin, 2 ve 3'üncü sınıflarını Yeşilköy'deki 50'nci Yıl Lisesi'nde tamamladı ve 4.92 not ortalamasıyla mezun oldu.

  YANLIŞ TEDAVİ

  Malatya'da 7 çocuklu bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelen, 28 yaşındaki Ertürk, 3 aylıkken geçirdiği havale sonucu sol gözünü, yanlış tedavi sonucunda da 18 yaşında sağ gözünü tamamen kaybetti.

  Ertürk, öyküsünün bundan sonraki bölümünü ise şöyle anlatıyor:

  ‘‘Devlet Memurları Sınavı'na İstanbul'da girecektim, Tokat'a gönderildim. 100 kişi arasında ilk 10'a girdim. İşe alınmak istendiğimde '657'ye tabi olacaksın. Sağlık raporu getirmelisin. Körsün. İşe alınmazsın' dediler. Halbuki sınav kitapçığında, görmediğine dair rapor getirenlerin sınava girebileceği ve işe alınacağı yazıyordu. Ben de gerekli raporu getirdim ve sınava girdim. İşe kabul edilmeyince, Personel Devlet Dairesi'nden Emin Almaçlı Bey'le görüştüm, birşey yapamayacaklarını söyledi.’’

  NASA ÇALIŞTIRIYOR

  Isparta'nın Senir Beldesi'nde görme özürlü bir öğretmenin görevine son verilmesi için velilerin imza topladığını televizyonlardan üzüntü ile öğrendiğini belirten Ertürk, ‘‘Görmeyen gözlerimle Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdim. Bir başka görmeyen kız arkadaşım bu üniversitenin fizik bölümünden mezun oldu. Artık öyle aletler çıktı ki görmeyenler her türlü eğitim imkanından faydalanıyor, aldıkları eğitimi başkalarına da aktarıyorlar. NASA'da bile görmeyenler çalışabilirken, bizim okullarda ya da bir başka alanda görev almamızı niye engelliyorlar?’’ dedi.

  Hedefi yurtdışında doktora

  Enver Ertürk, bu öğretim yılında yüksek lisans eğitimine başlayacak. İşsiz olduğu için ekonomik sıkıntı çeken Ertürk, eğitim masrafalarını düşünüyor kara kara... Ertürk, ‘‘Amacım üniversitede hoca olmak, bu ülkenin şerefli bir evladı olarak hizmet vermek. Biz özürlülere niye zorluk çıkarılıyor?’’ diye sordu. Ertürk, ‘‘Biz ve Ötekiler adını taşıyacak yüksek lisans tezimde Türkiye'de insanlara yapılan ayırımcılığı konu alacağım. Yüksek lisanstan sonra doktora ve yurtdışı eğitim de hedefliyorum. İşimin zor olduğunu biliyorum. Yılmaya niyetim yok. Yeter ki devlet biz özürlülere zorluk çıkarmasın. Destek olsun’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı