Gündem Haberleri

  Boğaz'ı paraşütle geçti

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atlas Dergisi fotoğraçısı ve diş hekimi Hakan Öge, Atlas'ın ikinci dergisi ‘‘Macera’’nın tanıtımı için İstanbul Boğazı'nı bir uçtan bir uca ‘‘paramotor’’ adı verilen motorlu yamaç paraşütüyle 1.5 saatte geçti. Hakan Öge, daha önce de paramotorla Sinop'tan Anamur'a uçarak bir ilke imza atmıştı.

  Atlas Dergisi çalışanlarından Hakan Öge, dün Kilyos Gümüşdere Plajı'ndan saat 11.30'da paramotorla havalandı. İstanbul Boğazı üzerinde ‘‘Atlas-Macera’’ yazılı paraşütüyle uçan Hakan Öge, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerine gelince ‘‘Bu senin maceran’’ yazılı pankartı açtı. Öge, Rumelihisar'ı ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üstünde yaklaşık yarım saat tur attıktan sonra saat 13.00'te Kazlıçeşme'deki yeşil alana indi.

  İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni 11 yıl önce bitiren Hakan Öge 1.5 saatlik uçuşunu tamamladıktan sonra, tam bir uçma tutkunu olduğunu belirtti. Bu tutkusu nedeniyle asıl mesleği olan diş hekimliğini de bıraktığını anlatan Öge şunları söyledi:

  ‘‘Herkesin bir hayali vardır. Benimki de uçmak. Bu sevda, beni 7 yıl önce Atlas Dergisi'yle tanıştırdı. O günden beri Atlas için fotoğraf çekiyorum. İlk defa 2 yıl önce yamaç paraşütüyle Boğaz'ı karşıdan karşıya geçtim. Daha sonra da Sinop'tan Anamur'a kadar olan kısmı 11 günde geçerek bir ilke imza attım. Atlas Dergisi'nin yanında 3 ayda bir ek olarak verilecek olan Macera adlı dergiyi tanıtmak için böyle bir yöntem kullandım. Çünkü benim yaptığım insanın tek başına yaşayabileceği maceraların en güzeli. Havada uçarkan kendimi dünyanın en özgür insanı hissediyorum.’’

  Motorlu yamaç paraşütünü, havadan fotoğraf çekmek için 5 bin dolara (yaklaşık 3 milyar) satın aldığını belirten Hakan Öge, kullanmak için sertifikaya ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Öge, Türkiye'de verilmediği için motoru kullanma sertifikasını Fransa'dan aldığını da söyleyerek ‘‘Motorun 8.5 litrelik deposu var. Bu yaklaşık 1.5-2 saat uçmayı sağlıyor. Çok hafif uçan aletler sınıfında yer alıyor. Maksimum 40 kilometre hız yapıyor. Rüzgárlı havalarda uçmak çok tehlikeli. Macerayı ve uçmayı sevenler için çok ideal bir araç’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı