« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Boğazda şenlik var

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) Samsung Electronics ana sponsorluğunda organize ettiği Asya'dan Avrupa'ya 19. Uluslararası Boğaziçi Yüzme, Kürek, Kano ve Yelken Yarışları, 15 Temmuz Pazar günü yapılacak.

A.A
SON GÜNCELLEME

TMOK Başkan Yardımcısı ve Organizasyon Komitesi Başkanı Türkay Peker, Ataköy Olimpiyatevi'nde, Samsung Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlama Müdürü Insik Ryoo, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, Boğaziçi 2007 Yarışları Başkan Yardımcısı Nihat Usta ve Boğaziçi 2007 Yarışları Genel Koordinatörü Engin Aksan ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, organizasyon hakkında bilgi verdi.

Peker, bu yılki yüzme yarışlarına 54'ü bayan, 413'ü erkek olmak üzere toplam 467 kişinin kayıt yaptırdığını söyledi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden de yüzücülerin organizasyona katılacağını belirten Peker, 38 erkek, 13 de bayan yabancı sporcunun Boğaziçi 2007'de mücadele edeceğini kaydetti.

Yarışları 22 Temmuz'da yapmayı planladıklarını ifade eden Peker, seçimler nedeniyle yarışların 1 hafta öne alındığını, bunun da organizasyonda kendilerini zorladığını, Romanya ve Bulgaristan'dan gelecek yelken ve kürekçilerin, ülkelerinde yarışları olduğu için bu organizasyona katılamayacağını söyledi. Peker, son yıllarda sürekli yarışlara katılan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in seçim çalışmaları nedeniyle bu yılki yarışa katılamayacağını da sözlerine ekledi.
Yarışlara, Türkiye'nin yanı sıra Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, İngiltere, Estonya, Fransa, Yunanistan, Kazakistan, KKTC, Norveç, Romanya, Rusya, İsviçre, Türkmenistan ve Ukrayna'dan sporcular katılacak.

YARIŞ PARKURU

Yüzme yarışı saat 10.30'da Kanlıca İskelesi, kürek yarışı saat 10.40'da, kano yarışları 10.10'da Galatasaray Adası, yelken yarışı ise saat 09.30'de Kandilli İskelesi açığından start alacak ve yarışlar Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı rıhtımında sona erecek. Ayrıca bu yıl ilk kez dragon yarışları da yapılacak. Dragon yarışları ise saat 10.50'de başlayacak.

Kanlıca ve Kuruçeşme arasındaki 6 bin 356 metre uzunluğundaki parkurda, organizasyon sırasında mülki, askeri ve sivil toplam 49 gemi, bot ve deniz aracı, 1 deniz ambulansı ile kıyıda 6 ambulansın hazır olarak bekleyeceği kaydedildi. Türk Kalp Vakfı'nın tam teşekküllü bir aracının da varış noktasında hazır bekleyeceği bildirildi.

BOĞAZ TRAFİĞE KAPATILACAK

Boğaziçi'nin saat 09.00'dan itibaren trafiğe kapatılacağını ve 12.45'de yeniden trafiğe açılacağı bildirildi. Yüzmede yarışın 2 saat ile sınırlı olduğu, bu süre sonrasında yüzücülerin sudan çıkarılacağı ifade edildi.
Bu arada yüzücülerin parkurda rotadan sapmamaları için Asya ve Avrupa tarafında şişme botların yer alacağı ve turuncu renkte sis fişeği kullanılacağı, ayrıca tüm yarışmacıların yarışma süresince ferdi kaza sigortası ile sigorta edildiği kaydedildi.

DANS GÖSTERİLERİ

Dans Sporları Federasyonu'nun da yarışların sona ereceği Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı'nda çeşitli dans gösterileri organize edeceği açıklandı. Dans Federasyonu Başkanı Tolga Han, organizasyona bir şenlik havası getirmek istediklerini belirterek, böyle bir organizasyona katkıda bulunduklarından dolayı mutlu olduklarını söyledi.
Organizasyonun ana sponsoru Samsung'un Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlama Müdürü Insik Ryoo ise bu organizasyonun ana sponsoru olmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Diğer yandan, Boğaziçi 2007 Yarışları Başkan Yardımcısı Nihat Usta ve Boğaziçi 2007 Yarışları Genel Koordinatörü Engin Aksan, yarışlarla ilgili basın mensuplarına teknik bilgiler verdi. Bu arada organizasyona katılacak olan Manş Denizi'ni geçen ABD'li yüzücü Ted Erikson, İngiliz Michael Reed, Norveçli bayan yüzücü Sonnove Cirotzki ve Türk yüzücü Doğan Şahin, 13 Temmuz Cuma günü saat 10.30'da Ataköy Olimpiyatevi'nde basın toplantısı yapacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz