Boğaz'da kuleler savaşı

Hürriyet Haber
23 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Şubat 2000 - 00:01

Denizcilik Müsteşarlığı'nın Boğaziçi'nin aralarında birçok tarihi nokta bulunan çeşitli yerlerine dikmeyi planladığı radar kuleleri bir hukuk savaşı başlattı.

Başbakanlığa bağlı Denizcilik Müsteşarlığı, Boğaziçi ve Çanakkale Boğazları'na inşa edilecek olan radar kulelerine, yasal ve adli sorunlara rağmen start verdi. Denizcilik Müsteşarı Ramazan Mirzaoğlu, sistemin 2001 yılında devreye gireceğini açıkladı. Tahkim kararı ile hükümet tarafından yolu açılan proje dava konusu. Mimarlar Odası tahkim uygulamasına karşı, yasal olmadığı gerekçesiyle dava açtı.

İhalesi 1998 yılında yapılan kuleler tartışma yaratmaya devam ediyor. İlk olarak İstanbul 3 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, her biri 30'ar metre yüksekliğindeki 8 kulenin Boğaziçi öngörüme inşa edilemeyeceğine karar vermişti. Müsteşarlık karşı hamle yaparak kurul kararının iptali için Kültür Bakanlığı aleyhine dava açtı. Mimarlar Odası da Boğaz’ın doğal ve kültürel yapısını bozacağı gerekçesiyle müdahil oldu.

Tahkim kararı

Dava, bilirkişi raporu beklenirken müsteşarlık tarafından terkedildi. Denizcilik Müsteşarlığı kendi açtığı davanın sonuçlanmasını beklemeden, tahkim kararı çıkartarak kurul kararını geçersiz kıldı. Bakanlar Kurulu tarafından atanan Devlet Bakanı R. Kazım Yücelen müsteşarlık lehine karar verdi, 'kulelere devam' dedi.

Bu noktada Mimarlar Odası Denizcilik Müsteşarlığı aleyhine dava açtı. Oda Başkanı Oktay Ekinci, ‘‘Bizce hakem tarafsız değildir. Denizcilik Müsteşarlığı'nın isteğine uymuştur. Dolayısıyla bu uygulama öncelikle yürürlükteki yasalara (Kıyı, Boğaziçi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasaları) aykırıdır. Hem de mahkemenin bilirkişi raporu beklenmeden tahkime gidilerek hukuk atlatılmıştır. Tarafsız hakem olarak taraflı bir siyasetçi görevlendirilerek tahkim uygulamasının kendi hukuku bile çiğnenmiştir’’ dedi. Denizcilik Müsteşarlığı ise yasa gereği alınan kararın kesin olduğunu ve yargıya müracaat edilemeyeceğini belirtiyor.

28 milyon dolara mal olacak

Türk Boğazları Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi adlı proje, 1998’de ihaleye çıkarıldı. Teknik mal ve hizmet alımı, merkezi ABD’ de bulunan Lockheed Martin Overseas Corporation adlı firmaya ihale edildi. Projenin maliyeti 28 milyon dolar. Denizcilik Müsteşarı Ramazan Mirzaoğlu kredi teyitleri için Hazine Müsteşarlığı'na başvurulduğunu açıkladı.

KULELERİN KONACAĞI TARİHİ NOKTALAR

Radar kuleleri Boğaziçi öngörümde tespit edilen 8 noktaya inşa edilecek.

Kanlıca'da Mimar Sinan tarafından yapılan cami ile iskele arasında kalan, ünlü Kanlıca Yoğurtçusu'nun da bulunduğu tarihsel rekreasyon alanı.

Üsküdar sahilde Mimar Sinan tarafından inşa edilen Şemsipaşa Camii'nin yanı.

Sarayburnu'nda inşa edilecek olan kule aynı zamanda sistemin kontrol merkezi görevini de görecek. Bu dev yapı Topkapı Sarayı ve tarihi yarımadanın siluetini bozacak.

Kandilli'de tarihi Edip Efendi Yalısı'nın bahçesi.

İstinye'de devlet protokolü tarafından verilen yemeklerin de düzenlendiği Müşir Fuat Paşa Yalısı'nın yanı.

Rumelikavağı, Garipçe ve Yom Burnu'na inşa edilecek olan kulelerin tamamı ise Boğaz'da gittikçe azalan yeşil alanlara inşa edilecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı