Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Boğaz'da Bursa bayrağı

Hakemin bitiş düdüğünü çalmasıyla Bursa sokaklara aktı. Bursalılar ilk şampiyonluklarını sabahın ilk ışıklarına kadar danslarla ve sloganlarla kutladı. Atılan sloganlar: “Bursa bayrağı Boğaz’da dalgalanacak, Ertuğrul Sağlam adam gibi adam!”

Nevşin MENGÜ
SON GÜNCELLEME
GÜNE damgasını vuran pankartta şöyle yazıyordu: İstanbul teslim ol! Tarihi maçın ardından Bursa’da haleti ruhiye işte böyle. İlk kez bir Anadolu takımı namı diğer üç büyüğü teslim aldı. Saatler gece yarısını geçmesine rağmen, karnaval havası sürüyor. Gençler, yaşlılar, kadınlar, çocuklar bütün Bursa sokaklarda. Atılan sloganlar: “Bursa bayrağı Boğaz’da dalgalanacak, Ertuğrul Sağlam adam gibi adam!”
Aslında Bursa şampiyonluğa günlerdir hazırlanıyor. Maç için biletler perşembe günü satışa çıktı, 2 saat içinde tükendi. 20 bin kişi kapasiteli statta, 60 bin kişi maç izlemek için başvurdu.

Kimse kavga beklemesin

Gözler maç öncesi Bursa’nın heyecanıyla ünlü taraftar grubu Teksas’taydı. Bursa’nın bir hayli fanatik taraftar grubu Teksas’ı şampiyonluk oldukça ağırbaşlı yapmış. Grubun liderlerinden Batuhan Demirtaş, “Kimse kavga gürültü beklemesin.

Bursa, Fair Play’de lider olacak, ceza almamak için çok dikkat ediyoruz” dedi. Statta küfür bile duymayacaksınız diye söz verdi. Ne arbede yaşandı, ne de kavga gürültü koptu. Sabah saatlerinden itibaren havada şiddet kokusu yoktu ama yine de güvenlik güçleri tedibiri elden bırakmamıştı. Kente maç nedeniyle çevre illerden de gelen ekipler dahil, 3 bin 500 polis memuru konuşlandırıldı.

Polisler sabahın erken saatlerinden itibaren stat çevresinde güvenliği sağladı. İşportada satılan atkılar, aksesuarlar bile tek tek kontrol edildi. Stada asılacak pankartlar önceden kontrol edildi, meşalelere izin verilmedi. Memurlar da sabahın ilk ışıklarına kadar görev başındaydı.

Hiçbiri Bursasporlu olmayı anlayamaz

MAÇ saati yaklaşırken, Bursalıların buluşma mekanı stadın hemen yanıbaşındaki Kültür Parkı. Çaylar kahveler içildi, maç heyecanı paylaşıldı. Teksas taraftar grubunun deyim yerindeyse emeklilerinden oluşan Şadırvan da sabah saatlerinden itibaren Kültür Parkı’ndaydı. Grubun üyelerinden İbrahim Çabukgil “Hiçbir İstanbul kulübü ve İstanbul medyası Bursasporlu olmayı anlayamaz. Kayserispor taraftar toplamak için 1 YTL’ye biler sattı, kuru pasta dağıttı. Bursaspor ikinci ligde oynarken bile 20 bin kişilik stadı her zaman doldurdu” dedi.

İstanbul medyası Bursa’yı hazmedemedi

Bursaspor’un emektar taraftarlarından bir başkası, Murat Dinç. Dinç Antalya’da doktor olarak çalışıyor. Bu maç için işinden izin almış, sabah ilk uçakla Bursa’ya gelmiş, bu sabah Antalya’ya geri döndü.
Bursaspor’a gönül verenlerden bir diğeri, Ömer Faruk Sönmez. Kız arkadaşıyla birlikte pazar sabahı formalarını giymişler maç saatini heyecanla bekliyorlar. Sönmez, “İstanbul medyası Bursa’yı hazmedemedi” diyor. Sönmez’e göre artık Anadolu takımlarının devri başlamalı, Türk Futbolu üç İstanbul takımının tekelinden çıkmalı.

Bunları da Beğenebilirsiniz