Boğaz Köprüsü’nde sıkışan trafik 1 yılda fazladan 3.5 milyar lira yaktırıyor

Sadi ÖZDEMİR
26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Ocak Ayı Meclis toplantısına katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 1 yıl içinde köprü geçişinde sabah ve akşam saatlerinde fazladan yakılan yakıtın ederinin 3 milyar lirayı aştığını, buradaki zaman kaybından oluşan işgücü kaybının 500 milyar lira olduğunu söyledi.

Her yıl İstanbul’da köprülerde yaşanan trafik sıkışıklığı nedeniyle 3.5 milyar liranın kaybolduğunu belirten Yıldırım, “Köprüye harcayacağımız paranın neredeyse 2 katına yakınını boşuna yakıyoruz. Hesap ortada. Üçüncü köprüyü yapıyoruz. Teklif gelmedi. Teklif gelmemesi, ne krizden ne belirsizlikten. Teklif gelmemesinin nedenlerini de biliyoruz. Biraz ihale şartları, biraz diğer başka teknik konular... Düzeltildi. Şimdi projeyi ikiye ayırdık. Bir kısmını özkaynakla, bir kısmını kamu-özel ortaklığıyla yapıyoruz. Çok kısa bir süre içinde, herhalde nisan ayı gibi tekrar burada teklifleri alacağız. Bu yıl içinde inşallah köprünün inşaatına ve bağlı yolların inşaatına başlamış olacağız” dedi.

Köprüye karşı çıkanlar

Boğaziçi Köprüsü’nün 40’ıncı yılı nedeniyle bakım çalışmaları konusunda kıyamet koptuğunu söyleyen Bakan Yıldırım, “Meğer köprüyü ne kadar seviyorlarmış. Köprü yapımına karşı çıkanlar şimdi köprü kapanmasın diye bağırıyorlar. İstanbulluların şu anda köprünün 1 gün bile kapanmasına tahammül edemez hale geldiğini görüyoruz. Bu da üçüncü köprünün ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor” dedi.

Kriz geçirenler var

Yıldırım, Türkiye’nin 2009 krizinden en az etkilenen ve yatırımları devam ettirerek 2010 ve 2011’de rekor büyümeler yakalayan bir ülke olduğunu söyledi. Yıldırım, 2010 ve 2011’de Türkiye’nin büyüme tahminlerinin çok düşük olduğunu ancak sonucun çok iyi çıktığını belirterek, “2012 için de kötümser olmak için hiçbir neden yok. Türkiye’de kriz olmadı yok da ‘neden olmadı’ diye krize girenler var. Bunlara karşı uyanık olmak lazım” dedi. Yıldırım, her ekonomik krizin ilacının yatırmalar devam etmek ve üretmek olduğunu vurguladı.

Kanun çıkmadan önce neden incelemediniz

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sanayicilerin yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), İcra ve İflas Yasa tasarısı, karşılıksız çekten hapis cezasını kaldıracak yasal düzenleme gibi konularda şikayetçi olmaları üzerine, “TTK çıksın diye çok baskı yaptınız. CHP, MHP ve biz birlikte acilen çıkardık. O zaman nerdeydiniz. Neden incelemediniz. Karşılıksız çeke hapis cezasının kalkması da çok şeyi değiştirmez zaten hakimler hapis cezası vermiyor. Bugüne kadar sadece 2 kişi çekten hapse girmiş. O kadar abartmayın” dedi. Bakan Yıldırım yine de özellikle yeni Türk Ticaret Kanunu konusunda şikayet edilen maddelerin inceleneceğini ve gerekirse değişikliğe gidileceğini söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı