GeriSpor Boğaz’ın dişi martıları zirveye kondu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boğaz’ın dişi martıları zirveye kondu

Boğaz’ın dişi martıları zirveye kondu
refid:20437093 ilişkili resim dosyası

Sarıyer Belediyesi Kadın Voleybol Takımı üç yıl önce bir sosyal sorumluk projesi için kurulmuştu. Her sezonu şampiyon tamamladılar. Bu sayede gelecek sezon voleybolun devleriyle 1. Lig’de mücadele edecekler. Sarıyerli kızlar bu yıl da iddialı: “Bizi izlemeye devam edin!”

İstanbul’un Boğaz’a kıyısı bulunan şirin Sarıyer semtindeyiz. Heyecanlı bir grup genç kadın uzun bir sezonun ardından gelen şampiyonluğun sevincini yaşıyor. Kim mi bunlar? Sarıyer Belediyesi Voleybol Takımı’nın kadın voleybolcuları. Semtteki adlarıyla de ‘Dişi Martılar’.
Bu takım, Sarıyer Belediyesi’nin bir sosyal sorumluluk projesi olarak üç yıl önce kuruldu. Ana amaç semtteki genç kızları spora yöneltmek, kötü alışkanlıklar edinmeden sağlıklı büyümelerini sağlamaktı. Bir yandan da mahalli ligde iyi sonuçlar alırlarsa ne âlâydı.
Ne verimli bir antrenman yapacak bir spor salonları ne de masraflarını karşılayacak sponsorları vardı. Buna karşın, “Para elbette çok önemli ama başarımız parayla ölçülemez” diyerek azimle çıktılar sahaya. Tribünlerde kendilerini canı gönülden destekleyen fedakâr taraftarın tezahüratıyla ilk sezonu İstanbul Mahalli Küme’de şampiyon bitirdiler; hem de yenilgisiz.

40 MAÇ YENİLMEDİK

Bu başarı grafiği ertesi sezon 3. Lig’de de sürdü. O sezon da hiç yenilmeden 2. Lig’e çıktılar. Bu sezon da 2. Lig’de namağlup takım olarak rakiplerin korkulu rüyası haline geldiler. Bu sezonun ikinci yarısında takımın başına gelen tecrübeli antenör Mehmet Bedestenlioğlu bu başarının önemini şöyle anlatıyor: “Bu tam bir zafer. İki yabancı oyuncumuz var. Bunlar Sırp İvana Ostojıc ile Moldovalı Mariana Aydın. Bazı oyuncularımız başka takımlardan kiralık. Ama tüm oyuncular sahaya hedefe kilitlenmiş halde çıkıyor. İnançlı ve şampiyonluk odaklı bir takım. Bunu da sahada ispatladılar. Bu takım bu zorlu sezonda da tam 40 maç yenilmedi. İlk yenilgiyi 41’inci maçta aldılar. Bütün sezonu toplam üç yenilgiyle bitirdik ve 2. Lig şampiyonu olarak 1. Lig’e yükseldik.”
Tabii bu dar bütçeli semt takımı bugüne kadar kendi yağıyla kavruluyordu. Gelecek sezonsa milyonlarca lira bütçeli Fenerbahçe Universal, Eczacıbaşı Vitra, Galatasaray ve Vakıfbank gibi takımların şöhretli sporcularına karşı mücadele edecekler. Bedestenlioğlu gelecek sezon için de işimiz zor yorumunu yapıyor: “Sonuçta bir semt takımıyız. Rakiplerimiz gibi çok iyi yabancı oyuncu transfer edemeyiz. Bu nedenle ilk sezon ilk sekiz takım arasında olmak istiyoruz. 1. Lig için daha şimdiden altyapı oluşturmaya başladık. İki yıl sonra altyapıdan yetişen kızlarımız ablalarının yerini alacak. Ligde kalıcı olabilmek için çok çalışmamız lazım.”

ANNESİYLE OYNADIM ŞİMDİ KIZIYLA OYNUYORUM

Sarıyerli voleybolculardan Berat Seda Küçük 34 yaşında. Takımın en tecrübelilerinden. Bugüne kadar Kocaelispor, THY, Fenerbahçe, Eczacıbaşı, Beşiktaş, Galatasaray gibi takımlarda oynamış. Sarıyer’deki takım arkadaşı Ceren Kestirengöz ile dostluğu da çok eski: “Ceren’in çocukluğunu biliyorum. Çünkü annesi Figen ile THY’de beraber oynamıştım. Şimdi de 18 yaşındaki kızı ile aynı takım arkadaşıyız” diyor.

Sırada 300 genç kızımız var
SARIYER BELEDİYE BAŞKANI ŞÜKRÜ GENÇ

Sarıyer’deki spor salonu lig maçlarına uygun değildi. Tavanını yükselttik, soyunma odalarını yeniledik. Tribündeki bütün koltukları değiştirdik. 700 seyirci kapasiteli Sarıyer Spor Salonu bu sayede yepyeni bir görünüme kavuştu. Ama bu salon da 1. Lig’de bize yetersiz gelebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduk. Metin Oktay tesislerinde veya yeni bir kapalı spor salonda çalışmak istiyoruz. Yenilenen salonda yeni sezonda hem şampiyon sporcularımız antrenman yapsın hem de spora gönül veren başka çocuklar yetişsin istiyoruz. Bu konuda salonun önemli bir işlevi olacak. Çünkü şimdiden altyapıda 300 civarında voleybolcu kızımız var. Bunların artmasıyla başarılamızın devamı gelecek. Ama takıma çok acil sponsor arıyoruz.

Sarıyer Belediyesi takımının şampiyon oyuncuları: Duygu Öztürk (20) 1.80 metre, Berat Seda Küçük (34) 1.70, Semen Şen (18) 1.90, Mariana Aydın (25) 1.86, Müberra Sibel Kızavul (19) 1.88, Ceren Kestirangöz (18) 1.90, İvana Ostojiç (29) 1.77, Burcu Parabaş (26) 1.64, Aslıhan Köyel (31) 1.72, Sinem Ayşe Açmaz (24) 1.74, Cansu Çetin (18) 1.83, İkbal Merve (21) 1.80, Selen Öndeş (24) 1.87. Takımın yabancı oyuncuları şu anda kendi ülkelerinde.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle