ANTALYA HABERLERİ

Boğaçay Projesi Birinci Etap Çalışmaları Tamamlandı

IHA
31 Temmuz 2015 - 10:32Son Güncelleme : 31 Temmuz 2015 - 10:33

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL, BOĞAÇAY PROJESİ'NİN 1. ETABINI GÖREV SÜRESİ İÇİNDE TAMAMLAMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ

IHA

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan ve Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Boğaçay Projesi’nin birinci etap çalışmaları sona erdi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan Boğaçay Projesi’nin birinci etap çalışmaları sona erdi. Proje çalışmalarına, ASAT Genel Müdürlüğü kontrolünde, alanında dünyaca üne sahip su mühendislik firmaları ve akademisyenleri danışmanlık yaptı.
Çalışmalar sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Planlama Danışmanı Feridun Uyar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, ANTEPE Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Yantaç, ASAT Genel Müdürü Faruk Karaçay ve proje yöneticilerin katıldığı bir toplantı yapılarak, Boğaçay Projesi tüm yönleri ile masaya yatırıldı.
HER YÖNÜ İLE MASAYA YATIRILDI
Toplantıda, Boğaçay nehrinin beslenme havzası sınırları içerisinde kalan 927 kilometrekarelik alanın tamamı ele alınarak havza bütünü içerisindeki her türlü afet ve altyapı riskine çözüm önerileri getirildi. Havza içerisinde meydana gelmesi muhtemel; “Taşkın koruma, yer altı suyu tuzlanma riski, sedimantasyon (katı madde taşınımı ve birikimi)” sorunları detaylı olarak incelendi.
AFET MODELLEME YAZILIMLARI KULLANILDI
Afet modelleme yazılımları kullanılarak, taşkından korunma, yer altı suyunda tuzluluk meydana gelmesi ve sedimantasyon senaryolarına ilişkin hazırlanan modeller incelendi, sonuçları değerlendirildi. Toplantıda ayrıca birinci etap çalışmalarda proje kapsamında yapılması öngörülen üst yapıların etkilenebileceği tüm sorunlar ve bunların mühendislik çözümleri görüşüldü.
ÇOK ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI
Toplantıda yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde projenin yapılması için öncelikle Boğaçay havzası ve yakın çevresindeki altyapı çalışmaları ile mühendislik çözümlerinin gerçekleştirilmesine karar verildi. Böylelikle havzadaki afet riskleri de tamamen çözülmüş olacak.
EKOLOJİK DENGE DESTEKLENECEK
Toplantıda alınan diğer kararlara göre; havza içerisinde Boğaçay nehri ve nehir yatağına bağlı kollar üzerinde taşkın ve sedimentin kontrolü için biriktirme, geciktirme yapıları inşa edilecek. Havzadaki sulak alanların sürdürülebilirliğinin sağlanacağı yeni sulak alanlar teşkil edilerek ekolojik denge desteklenecek. Proje kapsamında kentsel yaşam kalitesini ve turizm alternatiflerini artıracak kamu yatırımlarında kullanılmak üzere yeni kaynaklar elde edilecek.
STK’LARA SUNULACAK
Boğaçayı Taşkın Önleme ve 1. Etap Üst Yapı Avan Projelerinin nihai sunumu en geç Eylül ayı içinde tamamlanarak Antalya’da meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve kent dinamiklerinin görüşüne sunulacak. Bu toplantılar neticesinde her türlü görüş, öneri, eleştiri ve değerlendirme dikkate alınarak, taşkın önlemeye yönelik nihai proje DSİ yetkililerinin onayına sunulacak.
2016’DA İLK ETAP BAŞLAYACAK
DSİ Genel Müdürlüğü’nün projeyi onaylaması ile birlikte; denizden yaklaşık 2 kilometre karaya doğru olan 1. etap çalışmalarının inşaatına 2016 yılı içerisinde başlanması planlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçay Projesi’nin 1. etabını görev süresi içinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Boğaçay Projesi Birinci Etap Çalışmaları Tamamlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Boğaçay Projesi Birinci Etap Çalışmaları Tamamlandı haberi güncellenecektir.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:28
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   13:11
  • İkindi
   16:55
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:21
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı