Boeing'e ‘üretim hatası’ davası

Hürriyet Haber
30 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ekim 1997 - 00:01

Eski bir Boeing çalışanı dev hava sanayi firmasını bile bile hatalı üretim yapmakla suçlayarak mahkemeye verdi. Amerikan Christian Science Monitor gazetesi Boeing aleyhindeki davanın 19 ay önce açıldığını ancak gizli tutulduğunu belirterek söz konusu davayla ilgili belgeleri ele geçirdiğini açıkladı.

Gazetenin haberine göre, 1986-1993 yılları arasında Boeing'in Seattle yakınlarındaki Everett fabrikasında çalışan Timothy Kerr, kendi işyerinde birçok hatalı üretime tanıklık ettiğini belirterek Boeing aleyhine dava açtı. Boeing'i yoğun talebi karşılamak için yapılan hızlı üretim sırasında kalite standartlarına uymamakla ve yapım hatalarına bile bile göz yummakla suçlayan Kerr firmanın 10 milyar dolar ceza ödemesini istedi.

Kerr dava dilekçesinde yüzlerce kez hatalı üretime tanık olduğunu, bu konudaki şikayetlerini Boeing'in mühendis ve öteki yetkililerine bildirmesine rağmen uyarılarının dikkate alınmadığını bildirdi.

Christian Science Monitor'ın görüştüğü Kerr'in mesai arkadaşları da iddiaları doğruladılar. İşçiler örneğin 1989'daki bir grev sırasında bazı uçaklara işçiler tarafından sabotaj düzenlendiğini söylediler. Gazete, bu iddialara karşın hatalı üretildiği söylenen uçakların herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını bildirdi.

Seattle'daki federal mahkeme Boeing aleyhinde böyle bir dava açıldığını doğruladı ancak fazla bilgi vermedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı