ESKİŞEHİR HABERLERİ

Boeing'de öğrencilere havacılık eğitimi veriyorlar

AA / Deniz Açık
11.12.2014 - 11:06Son Güncelleme :

- Anadolu Üniversitesi, ABD'deki bir kargo şirketi tarafından hibe edilen Boeing 727 tipi kargo uçağında öğrencilerine havacılık eğitimi veriyor - Rektör Prof. Dr. Gündoğan: "Bir ABD'li kargo firması okulumuza Boeing 727 hibe etti. Dünyada bu uçağı isteyen 100'ün üzerinden eğitim kurumu varken bizi seçtiler. Uçağı eğitim hizmetleri açısından kullanıyoruz" - Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kavsaoğlu: "Havacılıkta pratik eğitimin önemi fazla. Biz de pratik eğitime eğiliyoruz"

AA / Deniz Açık

ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - Anadolu Üniversitesi (AÜ), ABD'deki bir kargo şirketi tarafından geçen yıl nisan ayında hibe edilen Boeing 727 tipi kargo uçağında, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencilerine eğitim veriyor.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir'in bir havacılık kenti olduğunu belirterek, üniversitelerinin de 1986 yılından beri havacılık eğitimi verdiğini kaydetti.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin yıllardır sivil havacılık sektörüne pilottan teknisyene, hava kontrolöründen hostese kadar birçok alanda eleman yetiştirdiğini anlatan Gündoğan, "Okulumuzda 20'nin üzerinde profesyonel pilotumuz var. Filomuz bulunuyor. Bir ABD'li kargo firması okulumuza Boeing 727 hibe etti. Dünyada bu uçağı isteyen 100'ün üzerinden eğitim kurumu varken bizi seçtiler. Uçağı eğitim hizmetleri açısından kullanıyoruz. Yurt dışında bu eğitimi 10 binlerce dolar vererek alınıyor" diye konuştu.

- "Eğitim amaçlı kullanmaya başladık"

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Şerif Kavsaoğlu ise kargo şirketi FedEx'in envanterden çıkarttığı uçakları okullara eğitim amaçlı kullanmak üzere hibe ettiğini duyduklarını ve başvuru yaptıklarını belirtti.

Firmanın müracaatlarına olumlu cevap verdiğini ifade eden Kavsaoğlu, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıl nisan ayında iş adamı Hayrettin Yağız'ın katkısıyla Boing 727 üniversitemize bağışlandı. Bu uçak, ABD'den Türkiye'ye uçarak geldi. Bütün sistemleri çalışıyor. Uçağın üzerinde 3 jet motoru bulunuyor. Bir tane de yedek jet motoru var. Uçağımızın üzerine AÜ logosuyla boyadık. Eğitim amaçlı kullanmaya başladık. Havacılıkta pratik eğitimin önemi fazla. Biz de pratik eğitime eğiliyoruz."

- "Boeing'e sahip tek havacılık okuluyuz"

Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cem Çetek de üniversite envanterindeki Boeing 727'nin sistemlerinin şu anda aktif olduğunu vurguladı.

Uçağın son uçuşunu Eskişehir'e gerçekleştirdiğini dile getiren Çetek, şöyle devam etti:

"Şu anda uçak bakım merkezimizin yanındaki apronda duruyor. Lisans seviyesindeki öğrencilerimizin pratiklerini tamamlamak için kullandığımız bir hava aracı durumunda. Türkiye'de, Boeing'e sahip tek havacılık okuluyuz. Öğrenciler, uçuş sistemlerini mezun olmadan görüyor. Boing'de eğitim almak öğrencilerimizin motivasyonunu artırıyor. Boeing'imizin bulunması, havacılık elektrik ve elektroniği ile uçak gövde ve motoru öğrencileri için eşi bulunmaz bir pratik eğitim fırsatı."

Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü 3. sınıfı öğrencisi Ayhatun Koz, Boeing üzerinde eğitim almanın kendilerini sektöre hazırladığını söyledi.

Havacılık Elektrik Elektroniği 4. sınıf öğrencisi Hasan Ali Arslantay da Boeing 727'de eğitim almanın sektöre atılmadan tecrübe kazandırdığını bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Boeing'de öğrencilere havacılık eğitimi veriyorlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı