Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Boeing dünyanın en hafif metalini yaptı

  Hürriyet Haber
  15.10.2015 - 13:48 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing, yüzde 99'u havadan oluşan dünyanın en hafif metalini icat etti.

  Boeing, yakıt tasarrufu yapan uçaklar için kolları sıvadı ve yüzde 99'u havadan meydana gelen dünyanın en hafif metalini yaptıklarını açıkladı.

  Boeing tarafından yıllardır üzerinde çalışılan Microlattice adlı bu inanılmaz materyal, yapı olarak insan kemiklerini andırıyor.

  Boeing dünyanın en hafif metalini yaptı

  Dış kısmı son derece sağlam iç kısmı ise boş olan bu materyal, oldukça hafif olmasına rağmen son derece yüksek basınca dayanabiliyor.

  Boeing: 20 yılda 5,6 trilyon dolarlık uçak talebi olacakBoeing: 20 yılda 5,6 trilyon dolarlık uçak talebi olacak

  Projeye öncülük eden araştırmacılardan biri olan Sophia Yang tarafından gözenekli bir polimer yapı olarak nitelendirilen Microlattice, dış yüzeyleri insan saçının binde biri kalınlığında olan içi boş tüplerin iç içe geçmesiyle oluşuyor.  Boeing'e ait HRL Laboratories tarafından geliştirilen Microlattice'in, havacılık sektöründe kullanılmakta olan mevcut aerojel ve köpüklerden 100 kat daha düşük yoğunlukta olmasına rağmen neredeyse titanyum kadar sağlam olduğu ifade ediliyor.

  Bu metalin geliştirilmesindeki en önemli amaç ise yakıt tasarrufu sağlamak; zira uçak ne kadar hafif olursa harcanan yakıt da o oranda az olacak.

  Etiketler: boeing , Microlattice , uçak
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı