MUĞLA HABERLERİ

Bodrum'daki Leleg izleri

DHA
01.05.2017 - 15:39Son Güncelleme : 01.05.2017 - 15:40
DHA

MUĞLA Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (AKADEMİA) tarafından organize edilen ve Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle hayata geçirilen konferansta katılımcıları Bodrum'un antik tarihinde geçmişe götürdü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde 2007 yılından beri Pedesa antik kentinde kazı çalışmalarını sürdüren MSKÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Bodrum Heredot Kültür Merkezi'nde 'Kar Kimliğinde, Leleg İzleri' adlı konferans verdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren konferansı AKADEMİA Vakfı Başkanı Özay Kartal ile birlikte yaklaşık 100 kişi izledi. Prof. Dr. Diler katılımcıları Bodrum'un antik tarihine büyülü bir yolculuk yaptırırken, Leleg yerleşmelerinin bitki yayılımı şeklinde olduğunu ve yapıların kayrak taşlarından inşa edildiğini söyledi. Leleglerin hem savaşçı, hem de çok iyi taş ustası bir halk olduğunu kaydeden Prof. Dr. Adnan Diler, Leleg kentlerinde savunma amaçlı olarak yerleşim alanların etrafına sur inşa ettiklerini de belirterek "Leleg kültüründe ölülerin çok azının gömüldüğünü, çoğunun yakıldığını ve küllerin mezarlıklardaki ölü külü sandıklarına konulduğunu ve ölü odalarında saklandığını biliyoruz. Leleglerin yaşadığı bölgelerde kapsamlı kazılar yapılmadığından, Batı Anadolu'nun bu en eski halkının tarihi, kültürü, yaşam tarzı ve alışkanlıkları hakkındaki bilgilerimiz yeterli değil. Oysa biz 21'inci yüzyıl Bodrumluları için onlar çok önemlidir. Onlar bu toprakların halkıdır ve de bizim geçmişimizdir. Leleglerin bıraktığı izler Myndos (eski), Pedesa, Termera, Telmissos, Madnasa, Syangela, Theangela, Side ve Uranium kentleridir. Bu şehirlerin dikkat edilecek ortak yanları, yükseklerde dağların tepelerinde kurulmuş olmaları ve mimari tarzlarıdır ki, mimarlık litaratürüne 'Leleg tarzı' diye geçmiştir. Şehirlerin yükseklerde kurulmuş ve kalın surlarla çevrilmiş olmaları bize Yunanistan'daki Miken yerleşim yerlerini hatırlatır. Lelegler ve Karlar ile ilgili daha geniş bilgiye ulaşmak için Konacık Mahallesi'ndeki Pedasa antik kentinde kazı ve kurtarma çalışmalarımız devam ediyor" dedi. AKADEMİA Vakfı Başkanı Özay Kartal, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı'nın Herodot tarih konferansları dizisinin ikincisini gerçekleştirdiklerini belirterek "Hocamız bugün  gerçekten ezber bozan bir konferans verdi, eminimki konuyla ilgilenenler çok şaşırdı. İzleyemeyenler ise çok önemli şeyler kaçırdı. Yarımadanın tarihinin tunç çağı ve demir çağına kadar giden izlerini bizlere görsel olarak sundu, bir kez daha dünya üzerinde ne kadar büyük bir tarihi zenginliğin mirasçıları olduğumuzu anladık. Akademia Vakfımız önümüzdeki günlerde yine çok değerli hocalarımız ile Bodrumluları buluşturmaya devam edecek" dedi.

Yaşar ANTER / BODRUM (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Bodrum'daki Leleg izleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bodrum'daki Leleg izleri haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:46
  • Öğle
   13:10
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:14
  • Yatsı
   20:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı