Gündem Haberleri

  Bodrum'da son durum

  Yaşar ANTER / BODRUM, (Muğla) (DHA)
  29.01.2011 - 09:25 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin turizm cenneti Bodrum böyle yağmur görmedi... Dün akşam saatlerinde başlayan yağmur nedeniyle 1000 ev ve iş yerini su bastı... Yollar ulaşıma kapandı... Onlarca araç sürüklendi... Sel sularına kapılan bir otomobil 1 kilometre sürüklendikten sonra, şans eseri ağaca takıldı... Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz ise dün akşamki yağışla ilgili '50 yıldır böyle yağış görmedim.' dedi. Bodrum'da yaşayan sanatçı Demir Demirkan da twitter'daki sayfasında 'Bodrum Bodrum olalı böyle yağış görmedi.' mesajını yazdı... Yağış nedeniyle oluşan hasar ise sabah daha net görüldü... Bodrum'da yazlıklarına gidenler gördükleri manzara karşısında şoke oldu... Çünkü dün akşam yağan yağmur boş havuzları bile doldurmuştu...

  OTOMOBİLLER SÜRÜKLENDİ, İŞTE BODRUM'UN HALİ

  Yaşadığı korku dolu anları anlatan Taner Aydın, "Normal olarak caddede ilerliyorduk, sel suları birden arttı. Otomobil kontrolden çıktıktan sonra dereye doğru yuvarlanmaya başladı. Ne yapacağımızı şaşırdık, aracın içine su dolmaya başlamıştı. Kapılar açılmıyordu. Sonra araç bir dala takılıp derenin daraldığı yerde durunca arka camın kırık olduğunu gördük ve hemen dışarı çıkıp ağaca tırmanarak kurtulduk. Sürüklendiğimiz yaklaşık 1 kilometre boyunca ölümle burun buruna geldik. O dehşet anları hala aklımızdan çıkmıyor" dedi. 

  Kosta ise, "Turizmin başkenti Bitez’in en büyük caddesinde otomobil ile giderken sel sularına kapılıp ölümle burun buruna geleceğim aklımın ucundan geçmezdi. Çünkü burası turizm bölgesi, yaşadığımız felaket turizm bölgelerinde alt yapının ne kadar yetersiz olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bizim yerimize arabada çocuk veya kadınlar olsaydı, kurtulmaları mümkün değildi. Umarım yaşadığımız bu felaket ve mucize kurtuluş, yerel yöneticilere ders olur da gereken dersi alırlar ve başkaları ölmeden tedbir alınmış olur" dedi.

  1000 EV VE İŞYERİ SEL SULARI ALTINDA KALDI

  Yaklaşık 5 saat süren sağanakta Bodrum merkezindeki Atatürk, Cevat Şakir ve Neyzen Tevfik caddeleri sel suları nedeniyle trafiğe kapandı. Bitez, Ortakent- Yahşi ve Gündoğan beldelerinde derelerin taşması sonucu köprüler yıkıldı. Bodrum’un, 4 belde ile 15 köyün karayolu bağlantısı koptu. Birçok belde ve köyde elektrikler kesildi. Ev ve işyerlerinde mahsur kalanlar iş makineleri ile kurtarıldı. Yaklaşık binin üzerinde ev ve işyerlerinin sel suları altında kaldığı belirtildi.

  Bodrum’da tüm belediyeler, itfaiye, zabıta ve trafik polisleri alarma geçti. Orman İşletme Şefliği’ne ait arazözler sel sularının girdiği evlerdeki suları boşaltmak için seferber edildi. Onlarca ev ve işyeri sular altında kalırken, yarımadada yolların büyük bölümünde hasar meydana geldi.

  "50 YILDIR BÖYLE YAĞIŞ GÖRMEDİM"

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşanan sel, Ortakent beldesinde büyük çaplı maddi hasara neden oldu. Bodrum'da dün akşam saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden şiddetli yağışın ardından yaşanan sel en fazla Ortakent ve Bitez beldelerini etkilendi.

  Ortakent beldesindeki 200'den fazla ev ve iş yerini su basarken, evlerin zemin katları kullanılamaz hale geldi. Sel suları evlerdeki çok sayıda eşyayı, kökünden söktüğü ağaçları ve çöpleri sahile taşıdı. Selde bazı yollar ve köprüler de zarar gördü. Dere ağızlarında bağlı çok sayıda tekne sel sularına kapılarak denize sürüklendi, bazı tekneler ise alabora oldu. Sel sularına kapılan çok sayıda otomobil de, sürüklendi.

  Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz, beldede yaşanan şiddetli yağışın özellikle alt yapıyı olumsuz etkilediğini belirterek, “Belediye ekiplerimiz ve çevre ilçe ve beldelerden yardıma gelen ekiplerin çabasına rağmen 200'den fazla ev ve iş yerini su bastı. Çok sayıda tekne denize sürüklendi. 50 yıldır böyle yağış görmedik. Öncelikle hasar tespit çalışmalarına başlayacağız. Can kaybının olmaması sevindirici” dedi. Bu arada selin ardından, ev ve iş yerlerini su basan vatandaşların kendi çabalarıyla temizlik yapmaya çalıştıkları gözlendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı