Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bodrum'da garip yasak

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  24.10.2008 - 18:19 | Son Güncelleme: 24.10.2008 - 18:21

  Bodrum'da iki gün önce başlayan 20'inci Uluslararası Bodrum Kupası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmaları'nın bugün yapılan Gümüşlük- Gülük etabının ardından Güllük Limanı'na demirleyen ve Sevgi Çemberi oluşturan yatların görüntülenmesini yasaklamaya çalışan Liman İşletme Şefi kriz yarattı.

  75 teknenin bağlandığı liman iskelesinde uluslararası yarışmayı izleyen gazetecilere, yerli ve yabancı turistlere “Burada fotoğraf ve görüntü çekemezsiniz. Burası yasak bölge, çekerseniz ceza ve para ödersiniz” diyen şef, organizasyon komitesi ve Güllük Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Orkun ile tartıştı.

  Yatların yanaşmasıyla karaya çıkan ulusal ve yerel medya mensuplarıyla yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf ve görüntü çekmesini engellemeye çalışan Liman İşletme Şefi Şafak Yılmaz, Güllük Belediye Başkanı Selçuk Orkun ve organizatörlerle tartıştı. NTV muhabiri Erhan Gördes’in “Limana çıktığımızda teknelerin güzel görüntüsünü almak isteyince önce güvenlik görevlileri ardından şef olduğunu söyleyen kişi gelerek hem görüntü alamayacağımızı söyledi, hem de para vermemizi istedi. Güzel manzara da olsa burada çekim yapamayacağımızı söyledi. Görüntü almayı bırakıp organizasyon komitesine durumu ilettik” dedi. Tartışma anında bazı turistlerin de gergin olduğu, yatçıların ise alkışlarla durumu protesto ettiği görüldü.

  Yaklaşık yarım saat süren krizin aşılmasında 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın danışmanı ve gazeteci Can Pulak etkili oldu. Pulak ilgili makamları arayarak böyle bir durumun anlaşılamaz olduğunu belirtti. Başkan Yardımcısı Selçuk Orkun da, “Bodrum Kupası’nın yapılacağı sekiz ay önceden belliydi. Tüm izinleri aldık ve şefe böyle bir saçmalık olamayacağını söyledik. Önce zorluk çıkardı. Ardından talimat gelince izin verdi. Oysaki limana teknelerin yanaşacağı, konser verileceği çok önceden biliniyordu, şefin neden böyle davrandığını anlayamadım, çünkü limanda fotoğraf çekilmesini önleyecek gizli bir alan veya başka bir şey yok” dedi.

  LİMAN İSKELESİNDE FOTOĞRAF ÇEKMEK YASAKTIR

  Liman İşletme Şefi Şafak Yılmaz ise para isteme iddialarının doğru olmadığını, liman iskelesinin resmi bir bölge olması nedeniyle fotoğraf ve görüntü çekilmesinin üst düzey bürokratlar tarafından izne bağlandığını belirterek, “Ben, bana verilen kuralları uyguladım. Burada fotoğraf ve görüntü çekmek yasaktır. Ancak kısa bir sıkıntı yaşandı, onu da genel müdürlükten gelen talimat ile aştık. Güzellikten çok benim için yasalar ve kurallar önemli, olayda bir kasıt yok” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı