Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bodrum'da en sessiz temmuz

  DHA- Yaşar ANTER/BODRUM
  21 Temmuz 2007 - 10:29Son Güncelleme : 21 Temmuz 2007 - 10:29

  Muğla 'nın turizm cenneti Bodrum, yerli tatilcilerin oy kullanacakları bölgelere dönüşü nedeniyle sessizliğe büründü.

  Sahiller boşaldı, eğlence mekanları yabancı turistlere kaldı. Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum'un turistik geçmişinde en sessiz ilk temmuzunu geçirdiğini söyledi.

  Tatil sitelerinin yoğun olduğu Ortakent- Yahşi, Turgutreis, Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü beldeleri sahillerinde şezlonglar boş kaldı. Geçen haftanın son gününe kadar tıklım tıklım olan Bodrum'da, yazlıkçılar, oy kullanmak için evlerine dönünce kumsallarda ilginç görüntüler oluştu. Sabah uyandıklarında sakin bir kent bulan yabancılar ise kaldıkları otellerin personeline kentin boşalmasının nedenini sorup yanıt almaya çalıştı.

  Ortakent- Yahşi sahilinde 30 yıldır elma şekeri satarak geçimini sağlayan iki çocuklu, 55 yaşındaki Hüseyin Biran “Geçtiğimiz yıllarda günde 150- 200 elma şekeri satardım, şimdi günde 20'yi geçmiyor. Bodrum seçim nedeniyle turizm tarihinin en boş, en sıkıntılı temmuzunu geçiriyor. Bu turizmci kadar bütün esnafı da mağdur etti, umutlarımız seçim sonrasına kaldı” dedi.

  BOYTAV Başkanı Mehmet Kocadon da son üç gün içinde tatil beldelerinde yazlıkçıların yüzde 70'inin evlerini boşaltarak oy kullanmaya gittiğini söyledi. Kocadon, şunları söyledi:

  “Birçok vatandaşımız da yılda tek tatil hakkını, bütçesine göre ayarlayıp seçim sonrasına bıraktı. Ancak tatile gelenlerin seçim nedeniyle aniden sahilleri boşaltması ilginç ve hüzünlü görüntülere sahne oldu. Bodrum tarihinde, sezon ortasında böyle bir ay geçirmemişti. Bu da seçim tarihinin ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Ekonomi zarar görüyor. Ancak tatillerini yarıda bırakıp oyunu kullanmak için sandığa giden seçmenlerin, Türkiye’nin geleceğini düşünerek hareket etmeleri çok önemli. Türk turizmi birçok fedakarlığa katlandı, buna da katlanabilecek güçte. Şu anda sahillerimizde iç turizmde yüzde 70 boşalma oldu. Ancak yabancı turizm açısından doluluk oranımız yüzde 90'ların üzerinde. Seçim sonrası, yaşanacak hareketlilikle doluluğun en az yüzde 40 artmasıyla bu zararı telafi edeceğimize inanıyorum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı