Gündem Haberleri

  Bodrum'da deniz dolgusu ve betona isyan

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  11.11.2009 - 19:23 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Turgutreis Beldesi'nde, 2 önemli yarımada üzerine imar planlarına aykırı yapılaşma, denize dolgu ve 750 yat kapasiteli marina yapılmak istenmesine tepki gösteren 16 sivil toplum örgütü temsilcisi, köylülerle birlikte eylem yaptı. Denizin doldurulması ve yarımadaların betona çevrilmek istenmesi protesto edildi.

  Bodrum'un Akyar Yarımadası'nda bir turistik tesisin imar plan ve yönetmeliklerine aykırı yapılaşmayla denizi doldurmasına, ayrıca Bağlacık Yarımadası'ndaki Bostan Tarlası Koyu ve Sığla Koyu'na 750 yat kapasiteli marina yapılmak istenmesine tepki gösteren 16 sivil toplum örgütünün temsilcileri eylem yaptı. Mavi Yol Girişimi üyeleri, Akyarlar Köyü ve Bala Koyu'nda toplanarak protesto gösterisi yaptı. Yaklaşık 40 çevrecinin ellerinde her iki yarımadanın 20 yıl önceki doğal hallerini gösteren fotoğraflarla geldiği protestoya, Akyarlar Köyü sakinleri de destek verdi.

  ‘MARİNAYI YAPMASINLAR CANIMI ALSINLAR’

  14 yıldır marina yapılmak istenen bölgede yaşayan ve doğal SİT alanı olan Hazine arazilerinin betonlaşmaya açılmasına isyan eden Milli Eğitim Bakanlığı'ndan emekli evli ve 2 çocuk annesi 54 yaşındaki Dilhan Batu, “Bodrum betonlaşa betonlaşa tatil ve dinlenme kenti olmaktan çıktı beton kenti oldu. Ayağımızı toprağa basacak bir karış toprak kalmadığı gibi pencereden baktığımızda güneş ve Gökova mavisi yerine beton görür olduk. Kaybedecek hiçbir şeyimiz kalmadı, marina yapılmaması ve yarımadaların betona çevrilmemesi için şuracıkta canımı verebilirim. Marinayı yapmasınlar canımı alsınlar. Bu bölgede yaşayan yaklaşık üç bin kişi olarak sırf rant uğruna betonlaşmaya ve marinaya karşıyız, doğanın katledilmemesi ve kıyı yağmacılığına karşı her türlü eylem ve hukuksal mücadeleyi vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

  DENİZE DOLGU VE BETONA İSYAN

  Mavi Yol Girişimi adına açıklama yapan Filiz Dizdar, sermaye grubunun lobi faaliyetleri sonucu, hükümetlerin sistemli bir şekilde yasa değişikliklerine gittiğini, kamusal alanların ve çevrenin talan edildiğini savundu. Dizdar, “Plan değişiklikleri ile zaten az olan ormanlar, meralar, arkeolojik SİT alanları yapılaşmaya açılarak ranta teslim edilmekte ve kamuya kapatılarak, kamunun elinden alınmaktadır. Şu anda ivedilikle dikkat çekilmesi gereken konu Akyarlar ve Bala koylarındaki yaklaşık 300 dönüm Hazine arazisinin tahsis edilerek yapılmak istenen marina ve otel için tepelerin traşlanmasıdır. Bitki örtüsü yok edilmekte ve deniz canlıları bu yapılaşmadan zarar görmekte, doğal denge alt üst olmaktadır. Daha önce de pek çoğuna tanık olduğumuz, geri dönüşü olmayan bir durum konusunda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunup, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlıkları’na müracaat edeceğiz. Yatırımların durdurulmasını isteyeceğiz” dedi.

  Yaklaşık 2 saat süren eylemin sonunda, açıklamaların ardından çevreciler ve köylüler dağıldı. Çevrecilerin, cuma günü Turgutreis Belediyesi meclis toplantısına katılarak, her iki yarımadanın geleceğine yönelik maddelerde görüş bildirecekleri öğrenildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı