Gündem Haberleri

  Bodrum'da çok çarpıcı bir protesto

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  12.05.2011 - 14:41 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde, kadınların öldürülmesi ve şiddet görmesi, Gülbin Yeşil’in ’Kanlar içinde’ adlı pandomimiyle protesto edildi. Eyleme katılan Bodrumlu 92 yaşındaki Mefaret Yurtkuran, "Eğitimsizlik, saygısızlık erkekleri bu hale getirdi. 92 yaşında kadına şiddet uygulanmasın diye bir eyleme katılıyorsak, sözün bittiği yere geldik demektir" dedi.

  PROTESTODAN FOTOĞRAFLAR

  Kadına yönelik cinayetleri ve şiddeti protesto etmek amacıyla ’8 Mart Bodrum Kadın Grubu’nun organize ettiği etkinlikler kapsamında, belediye meydanında kurulan sahnede, Gülbin Yeşil tarafından, ’Kanlar içinde’ adlı pandomim sergilendi. Elinde tabanca bulunan ve kefen giyen Gülbin Yeşil, vücudunun çeşitli yerlerine kanı temsil eden kırmızı boya sürerek gözyaşları içinde pandomimini sergiledi. Gülbin Yeşil’in pandomimi, meydandaki eyleme katılan kadınların yını sıra erkekler tarafından da ilgiyle izlendi.

  Eyleme, eşi tarafından şiddete maruz kalan 45 yaşındaki kızı Emine Yurtkuran’la elinde ’Kadın Cinayetlerine Son’ yazılı pankart taşıyan 4 torun 3 çocuk sahibi Mefaret Yurtkuran da katıldı. Yurtkuran, "Eğitimsizlik, saygısızlık erkekleri bu hale getirdi. 92 yaşında kadına şiddet uygulanmasın diye bir eyleme katılıyorsak, sözün bittiği yere geldik demektir. Ülkeyi yöneten erkek çoğunluk akıllarını başlarına alsın" diye konuştu.

  Pandomimi ilgiyle izlenen Gülbin Yeşil de "Türkiye’de son yıllarda, kadınların yanı sıra çocuklara ve hayvanlara yönelik şiddet ve tecavüz olayları aşırı artış gösterdi. Buna karşın toplum tepkisiz. Şiddete karşı etkin önlemler alınmalı" dedi.

  Eyleme katılan kadınlar daha sonra 2 ağaç arasına astıkları beze, şiddete uğramış kadınların isimleri ve şiddeti protesto eden yazıların bulunduğu kağıtları asarak dağıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı