Gündem Haberleri

  Bodrum usulü diplomatik dayak

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum'daki İngiltere Fahri Konsolosluğu'nda kavga çıktı. Yılbaşı partisi çıkışında sekreteri, fahri konsolosun eşine saldırıp, saçından sürükledi.

  BODRUM'da 7 yıldır İngiltere Fahri Konsolosluğu görevini sürdüren Dr. Sezgin Gökmen'in sekreteri Deniz Süleyman'ın yol açtığı bu kavga, bir diplomatik skandala neden oldu. Karakola da yansıyan, ancak Ankara'daki İngiliz Büyükelçiliği'nin müdahalesi ile tarafların şikáyetlerini geri aldığı kavgaya yol açan olaylar zinciri, geçen yılın sonunda başladı. Sekreter Deniz Süleyman, Sinan adını alıp TC vatandaşlığı için başvuran İskoç asıllı eşinin Bodrum'a konsolos asistanı olarak atanmasını sağladı.

  Bir tutam saç kopardı

  Ancak Fahri Konsolos Dr. Gökmen, atamanın formaliteye uygun olmadığını belirterek karşı çıktı ve Ankara'daki İngiliz Büyükelçisi'yle görüşüp atamanın iptalini istedi. Bu girişim, sekreterle konsolosun arasını açtı. Konsolos Gökmen ve eşi, yılbaşı gecesi Gümbet'teki Rakı Restoran'da eğlenirken sekreter Deniz Süleyman ve eşi de aynı yere geldi. Gece boyunca konuşmayan taraflar, restoran çıkışında karşılaştılar. İddiaya göre sekreter Deniz Süleyman, konsolosun eşi Ayşin Gökmen'e saldırarak, saçından tutup sürükledi. Aylin Gökmen'in bir tutam saçı da sekreterin elinde kaldı.

  Elçilik: Hallederiz

  Ayşin Gökmen'e 15 gün doktor raporu verildi. Fahri Konsolos Dr. Gökmen, jandarmaya başvurarak şikáyetçi oldu. Geceyi jandarma karakolunda geçiren taraflar, ertesi gün birbirlerinden karşılıklı davacı oldu. Olaylar, Bodrum'da yaşayan İngiliz vatandaşlarının durumu Ankara'ya bildirmesiyle ortaya çıktı. Büyükelçilik olaya el koydu. Fahri konsolos ile aynı çatı altında görev yapan bir memurun sebep olduğu bu olayın duyulmaması için büyükelçilik davanın geri çekilmesini istedi. Taraflar karşılıklı olarak davadan vazgeçti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı