Ege Haberleri

  Bodrum’un türküleri kitap ve CD olacak

  Yaşar ANTER /BODRUM, (DHA)
  16.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Birbirinden ilginç isimleri, sözleri ve öyküsü olan 50’nin üzerinde Bodrum türküsünün yeniden derlenip bestelenerek, “Geçmişten Günümüze Bodrum Türküleri ve Ustaları” adı altında CD ve kitapta toplanması için çalışmalar başlatıldı.

  İLGİNÇ isimleri, sözleri ve öyküsü olan 50’nin üzerinde Bodrum türküsünün yeniden derlenip bestelenerek “Geçmişten Günümüze Bodrum Türküleri ve Ustaları” adı altında CD ve kitapta toplanması için çalışmalar başlatıldı. Bodrum Folklorunu Araştırma Derneği (BOFAD) ve belediyenin işbirliğiyle yöresel sanatçı Ender Kasal’ın öncülüğünde yapılacak çalışmalarla 300 yıllık türkülerinin gelecek kuşaklara aktarılması amaçlandı.
  Ustalardan yardım
  Türkülerin derlenmesinde Bodrum’un ünlü ustaları Rasim Eriş, Erol Köse, Rüştü Gür, Mehmet Başaran, Tenekeci Mehmet, Bahattin Koç, Hatice Büyüksöylemez, Çakır Ayşe, Mehmet Karagöz, Hatice Onur, Hamdi Özbay, Şerif Günay, Hamit Çine, Mustafa Bacaksız, Sevim Turan, Çalgıcı Raziye ve Topal Ayşe’den yararlanılacak.
  Kasal, “50’nin üzerinde türkümüz var. Çökertme, Kerimoğlu, Bodrum Hakimi ve Şah Boylum gibi türküleri de filmlere konu oldu. Belde ve köylerdeki envanter çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
  Bodrum Belediye Başkanı DP’li Mehmet Kocadon ise “Bu eser için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı