"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Bodrum’dan duman dolu yakınmalar

Aşağıdaki satırların sahibi elektronik postayla iletti yakınmasını ve çektiği fotoğrafları. Dikkatli baktım, inanmak istemedim. Daha doğrusu gerçek olmamasını diledim. “Vardır bu işin bir açıklaması, herhalde arıza falan vardır” dedim içimden. Ama fotoğraflar bir hafta arayla iki ayrı günde çekilmişti, acıydı, ama olay gerçekti. Uzatmadan sözü okurumuza bırakıyorum:


İki kez şikayet ettim

Bodrum’dan duman dolu yakınmalar


“Biz ailece uzun bir süremizi Bodrum’da geçiriyoruz. 2011 yılında evimizin alt sokağında bir simit evi açıldı. Pirina yakarak imalat yaptığı için çevreye yaydığı dumandan evlerimizde oturamaz haldeyiz. 11 Temmuz 2011 tarih, 12181 kayıt numarasıyla Bodrum Belediyesi’ne, 16 Temmuz 2012 tarih 14141 kayıt numarasıyla Bodrum Kaymakamlığı’na dilekçe ile müracaat edip şikayetçi oldum.

Bodrum’dan duman dolu yakınmalar


Sağlığımız tehlikede
Sağlığımızın bozulacağını anlattım. Bunu fotoğraflarla da kanıtladım. Ancak hiçbir gelişme olmadığı gibi dumanın dozu arttı. Bu yıl günün değişik saatlerinde sabah 05.00, öğlen 12.00, akşam 18.00 gibi çektiğim fotoğrafları gönderiyorum. Burası Bodrum Gümbet’te Barlar Sokağı’nda günün her saatinde turistin gezdiği bir merkez.
Abdullah GÜCÜ

İyi ki yanıldın 185 Hemşehri
Güzelyalı’da önceki akşam eve vardım. Sıcak malum. Soğuk suyla bir duş düşlüyorum. Ama o da ne, damla su yok. Hemen Büyükşehir Belediyesi’nin 185 numaralı Hemşehri İletişim Merkezi’ni arıyorum. Programlı kesinti yok. Sokağımı söylüyorum, “Boru patlağı var. 20.00-20.30 gibi su gelir” diyorlar. 21.00 gibi yine arıyorum. Ses üzgün gibi: “Arıza sanılandan büyük, gelmesi 23.00’ü bulur.” Çare yok, ter üzerimizde kurudu çoktan. Su gelince duyalım diye açık bıraktığım musluğu kapatıyorum. 23.10’da yine çevirdim 185’i: “Malesef çalışma sürüyor, 02.00 gibi tahmin ediyoruz.” Ne yalan söyleyeyim, kendimi alıştırdım sanıyordum, ama yıkıldım. Ve saat 23.30 civarı. Karım seslendi: “Suyumuz akıyor...” Derin bir “ohhhhh” çekip,
“İyi ki yanıldın 185 Hemşehri” diyorum. Tabii ki, 185 hattının ilgisine, bilgilendirmesine teşekkür ediyorum.

Güzelbahçe otobüsü kestirmeden gitsin
Güzelbahçe-Halkapınar arasındaki 8 numaralı otobüs, en uzun güzergahta gidiyor. Yolculuk yaklaşık iki saat. Ancak bu otobüs, gereksiz yerlerden geçmektedir. Defalarca Büyükşehir Belediyesi yetkililerine söyledik, netice alamadık. Hiç olmazsa üç otobüsten birisi, akşam ve sabah Narlıdere ve Balçova’ya girmeden, Üçkuyular’a otoyoldan gitse 40 dakika tasarruf sağlanabilir. Hem yakıt, hem de zaman tasarrufu. Çilemiz de azalmış olur. Yetkilileri, bu hatta otobüsle gidip gelmeye davet ediyorum.
Muzaffer EK

ORADAN BURADAN
Küçükbahçe Balıklıova arasına asfalt ne zaman

Belki ağır kamyonlar bu yolu kullanmasaydı, şimdiki bozuk satıh olmayacaktı. Toprak kamyonları ilkin bozdu yolu, sonra balık çiftliklerinin kamyonları, şimdi rüzgar gülü araçları yola duman attırmaktalar.
Bu yolu yaz aylarında 5 bin araç kullanmakta. Çünkü, köylerden başka, yazlık sitelerin araçları da bu yolu kullanıyor. Yol etrafındaki nüfus 20 binlere ulaşıyor.
Yolun asfaltlanması için daha önce başvuru yapıldı. Ben köylülerden imza toplayarak başvuru yaptım. Gelen yanıtta muhtarlığın başvurusu istendi. Muhtarlık girişimde bulundu, fakat şimdiye dek yolumuz yapılmadı, yani tamir edilmedi.
Kullandığımız araçların her biri milli servettir. Araçlarımızın alt takımları bozuk satıh yüzünden parçalanmakta. Yolları kullanırken çektiğimiz çileler işin bir başka yüzü. Yolun acemisi olan sürücüler bu yolda kaza yapabilir.
İl Özel İdaresi bizim sorunumuzu da ele alsın artık. Yaz geldi. Yaz ayları, asfalt zamanıdır. İvedilikle yolumuzun tamirini istiyoruz. Eğer tamir olursa dualar bizden.
Serol ÖMERLER
Emekli Tarih Öğretmeni
İzmir Karaburun
Küçükbahçe Köyü sakini

ÖNEMLİ BİR DİLEK
Aykut Oray’ın Adı Ödemiş’te Yaşasın

Ben Ödemişli bir öğretmenim. Adım Alper Yalçın Üstün. Bilindiği üzere usta sanatçı Aykut Oray, katıldığı her platformda Ödemiş’ten memleketi olarak bahseden ve tanıtımı için çok çalışan bir insandı. Ölümünün üzerinden yaklaşık üç sene geçti, ancak Ödemiş’te kendisinin adını yaşatacak herhangi bir çalışma yapılmadı. Biz de bu anlamda bağrında yetişen bu büyük sanatçıya vefa borcumuzu ödemek adına Ödemiş’te bir duyarlılık kampanyası başlattık ve sosyal paylaşım platformu facebook’ta, “Aykut Oray’ın Adı Ödemiş’te Yaşasın” adından bir grup kurduk. Bu sayede Ödemiş’e çok büyük hizmetleri olan belediyemizin de bize destek olacağını düşünüyoruz. Sizden ricam bu çalışmamızdan bahsetmeniz. Lütfen desteğinizi esirgemeyin.
Alper Yalçın ÜSTÜN

X