Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bodrum’da yangın kábusu

  Yaşar ANTER Sezer ŞAHİNDAŞ / DHA
  08.07.2007 - 02:00 | Son Güncelleme: 08.07.2007 - 13:01

  Bodrum’da Torba Kavşağı’ndaki Kızılağaç ormanlarında çıkan yangın çok şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamadı. Kızılağaç Köyü kısmen boşaltıldı, Yalı Beldesi trafiğe kapatıldı. Alevler Bodrum girişine kadar ulaşırken, polis ve jandarma gönüllü toplamaya başladı. Dumandan etkilenen 20 kişi hastaneye kaldırıldı. Orman Genel Müdürlüğü, yangınının dün akşam saatlerinde kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

  YANGINDAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

  YANGINDAN SONRA ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

   

  BODRUM’da dün sabah başlayan ve akşam saatlerine dek kontrol altına alınamayan orman yangını nedeniyle tam bir kábus yaşadı. Kızılağaç Köyü’nde 1 itfaiye aracı, 1 otomobil, 6 ev, 1 kamyonet yanarken, çok sayıda kümes hayvanı telef oldu. Yangından etkilenerek Bodrum Devlet ve özel hastanelere kaldırılanların sayısı 20’yi buldu. Kızılağaç Köyü jandarma tarafından kısmen boşaltıldı. Yangın nedeniyle Bodrum’un elektrikleri kesildi. Yangın için gönüllü toplandı ve bölgede neredeyse seferberlik ilan edildi.

  İŞÇİLER ALEVLERDE KALDI

  MANAVGAT YANIYOR!
  Bodrum'da 400 hektar orman alanını kül eden yangının ardından bu kez Antalya'nın Manavgat ilçesinde orman yangını çıktı. Manavgat'ın Bucakşıhlar köyü yakınlarında, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına Antalya'nın yanı sıra Muğla, Silifke ve Denizli'den 7 helikopter, 5 uçak, 12 arozöz ile kara ekipleri müdahale ediyor. Şiddetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarının güçlükle devam ettiği, yangının yerleşim birimlerini de tehdit ettiği bildirildi.

  Torba Kavşağı’ndaki Kızılağaç ormanlarında, dün saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Yol kenarından başladığı tahmin edilen yangın, şiddetli rüzgárın etkisiyle, Kızılağaç, Çiftlik ile Pınarlıbelen Köyü’ne doğru hızla ilerledi. Yangına 6 yangın söndürme uçağı, 2 amfibik uçak, 10 helikopter, 100’ü aşkın arazöz, 16 iş makinesi, 4 greyder, 50 su kamyonu, 30 traktör, 1000 orman işçisi, 400’e yakın kişi, tatil köyleri ve otellerin personeli müdahale ederken, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mazlum Ağan ile Emniyet Müdürü Yılmaz Özden’in koordine ettiği çalışmalar alevlere yenildi. Çevre il ve ilçelerden de yardım istendi.

  3 ÇİFTLİK EVİ YANDI

  Yalıçiftlik yol ayrımında 1 otomobil ile 3 çiftlik evi alevlerin arasında kalıp kül oldu. Bodrum itfaiye ekipleri, yangının ortasında kaldı. İtfaiye işçileri, hortumlarını toplamadan, araçla kaçarak yanmaktan kurtuldu. 4 itfaiyeci ile 20 kişi hastaneye kaldırıldı. Kızılağaç, Yalı Beldesi ve Çiftlik köyleri ile Pınarlıbelen Köyü’ne giden yollar trafiğe kapatıldı. Alevlerin tehdit ettiği Kızılağaç Köyü’nün boşaltılmasına karar verildi. İlk etapta Kızılağaç Köyü’nde 40’tan fazla ev boşaltıldı.

  Yangın Bodrum’un 2 kilometre kadar yakınına geldi, Kumbahçe Mahallesi tepelerine ulaştı. Torba Kavşağı’nda turistler de yangını üzüntü ve heyecan içinde izledi.

  RÜZGAR FAZLA, NEM DÜŞÜK

  Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, Bodrum’da rüzgarın saatte 75 kilometre hızla estiğini, nem oranının yüzde 8 olarak ölçüldüğünü belirtti. Aydın, şöyle konuştu: "Yangının, Kızılağaç taraflarında önünü aldık. Rüzgár çok şiddetli. Hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşıyor. Nem çok düşük. Yangının çıkış nedeni belli değil." Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mümtaz Kanat da dün akşam üzeri yaptığı açıklamada, yangının 500 hektarı ormanlık alan, kalanı tarım arazisi ve çalılık olmak üzere toplam bin hektarlık alanda etkili olduğunu söyledi.

  Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, havadan keşif uçağı ile inceleme yaptıktan sonra "İlk belirlemelere göre 50 hektarı kızılçam ormanı, 350 hektarı ise bozuk orman alanı olmak üzere 400 hektarlık orman alanı zarar gördü" dedi. Yangın 12 saat sonra kısmen kontrol altına alınarak, söndürme ve soğutma çalışmalarına başlandı.

  Sabotaj mı izmarit mi

  JANDARMA Gökova’yı bile kara bulutların kaplamasına yol açan Bodrum yangınının çıkışıyla ilgili sabotaj olasılığı üzerinde durmaya başladı. Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mümtaz Kanat ise yangının yol kenarında başladığını hatırlatarak, "Kesinlikle insan faktörü var. O bölgede, elektrik telleri yok. Yıldırım da düşmedi. Atılan bir izmarit yakmış olabilir. Kasıt olduğunu düşünmüyoruz. İhmal olabilir. Çünkü kasıt yangınları yol kenarında çıkmaz" dedi.

  Helikopter ve uçaklar çalıştı

  YANGINA 6 yangın söndürme uçağı, 10 helikopter ve diğer araçlarla, binlerce orman işçisi ile çevre sakinleri katıldı. Yoğun duman nedeniyle sağlıklı bir keşif uçuşu yapılamazken, müdahale eden helikopter ve uçaklar, zaman zaman zor anlar yaşadı. Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçakları, Orman Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde, Çanakkale, İzmir ve Antalya’da konuşlanarak Marmara, Ege ve Akdeniz’deki herhangi bir yangına karşı hazır bekliyor.

  Herkes seferber

  BODRUM’da orman yangını ilçenin üzerine tam bir kábus gibi çöktü. Sabah saatlerinde başlayan ancak akşama kadar söndürülemeyen yangın nedeniyle bir köyde 40’ı aşkın ev boşaltıldı, kadınlar çocuklarını alarak kaçtılar. Alevler 300 hektarlık bir Kızılçam alanını yutarken, ambulanslar yakın bölgelerde hazır bekletildi. Çalışmalar sırasında 20’yi aşkın orman işçisi çeşitli hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı. Vatandaşlar da söndürme çalışmalarına katıldılar, ancak yanan kümeslerde çok sayıda hayvan telef oldu.

  Kempinski Otel boşaltıldı

  SABAH saatlerinde başlayan yangın, 10 saat sonunda Gökova sahillerine ulaştı. Yalıçiftlik Beldesi’ndeki Kempinski Barbaros Bay Hotel’de bulunan 300’ü tursit ile 200’ü personel 500 kişi tahliye edildi. Turistler ile personel otobüslerle götürülerek çevredeki çeşitli otellere yerleştirildi.

  Tahliye sırasında otel personeli, turistlerin eşyalarını büyük bir özenle taşırken, herhangi bir panik ve heyecanın yaşanmadığı gözlendi. Yetkililer, tahliye sırasında her türlü güvenlik önleminin alındığını vurgulayarak, işlemlerin başarıyla gerçekleştirildiğini kaydettiler.

  Tesisin su sporlarının yapıldığı ahşap binası ve su sporlarının yapıldığı bazı araçların da yangından zarar gördüğü belirtildi. Hotel Kempinski’in Alman Genel Müdürü Michael Furgenfrey yaptığı açıklamada, "Otelimize yaklaşan alevler, tehlike arzettiği için tahliye kararı aldıklarını söylediler. Su sporların dışında herhangi bir zararımız yok" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı