Bodrum’a 41 milyon Euro yatırıyor, İstanbul’da ‘dönüşüm’e yöneliyor

Hürriyet Haber
07 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ağustos 2009 - 20:52

Dünyanın en iyi 25 mimarlık şirketinden birisi olarak gösterilen Broadway Malyan ve Türk Gayrimenkul Geliştirme İnşaat Yatırım şirketi A&B, İstanbul’daki kentsel dönüşüm projelerinde rol oynamak için stratejik ortaklığa imza attı.

Bodrum’da yapılacak olan projeye de start veren ortaklık projeyi 41 milyon Euro’luk yatırımla gerçekleştirecek. AB Invest’e ait olan arsanın maliyetiyle birlikte 50 milyon Euro’luk büyüklüğe ulaşacak proje 2010 Mart ayında start alacak ve 2011 yazında bitirilecek. 300 dönüm arazi üzerinde 25 bin metrekare kapalı alanı olacak proje içerisinde ‘spor köyü’ gibi bir konsept oluşturulacak.

Kentsel dönüşüm

Mancherster, Liverpool, Dubai gibi şehirlerde kentsel dönüşüm projelerine imza attıklarını söyleyen Broadway Malyan Yönetim Kurulu Üyesi Peter Vaughan, “Kentsel dönüşüm projelerine katıldığımız şehirlerde insanların sırtını döndüğü yerleri yaşanabilir hale getirmeye çalışıyoruz. Başta İstanbul olmak üzere İzmir ve Ankara gibi büyük metropollerde de kentsel dönüşüm projelerine talibiz” diye konuştu.

Türkiye’nin projesi

Mevcut konutların yüzde 70’inin kaçak ve yenilenme ihtiyacı olduğunu belirten Zafer Arslan, “Kentsel dönüşüm projesi tüm Türkiye’nin projesi olmalı. Broadway Malyan ile özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara’da kentsel dönüşüm projelerinde aktif rol oynamak istiyoruz. Ancak bununla ilgili yasal altyapının bulunmaması engel oluşturuyor” dedi.

Tekel kırılmalı

Bodrum’daki Türkbükü tekelinin kırılması gerektiğini söyleyen AB Invest yönetim ortağı Zafer Arslan, “Broadway Malyan ile Bodrum için ekstrem bir proje geliştiriyoruz. Proje için butik bir otel zinciriyle anlaştık. 5 yıldızlı otel, anfi tiyatro ve her türlü sportif ve kültürel aktivite yapılabilecek. Türkiye’deki hem kültürel hem de turistik tüm konseptleri toplayan ilk proje olacak” diye konuştu. Vaughan’da bu projeyle, yılda 250 bin turistin geldiği bodrumda 2 bin yataklı bir tesisi hayata geçireceklerini belirtti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı