BALIKESİR HABERLERİ

Böceği böcekle bitirecekler

DHA
28.03.2016 - 15:53Son Güncelleme :
DHA

BALIKESİR'in Burhaniye İlçesi'nde Madra Dağı'ndaki çam ağaçlarına zarar veren çam kese böceklerine karşı biyolojik savaş başlatan İlçe Orman İşletme Şefliği, çam kese böceğinin baş düşmanı olan 8 bin adet 'Calosoma Sycophanta' böceğini laboratuar ortamında yetiştirerek ormana salacak.

Burhaniye'de çam ağaçlarının iğneli yapraklarını yiyerek gelişmesini engelleyip, kurumalarına neden olan çam kese böceğiyle mücadele için baş düşmanı olan böceğin yetiştirilmesine yaklaşık bir ay önce başlandı. Laboratuarda, üretilen 8 bin doğa dostu böcek 20 mayısa kadar ormana salınmış olacak. Çam köse böceğiyle ilaçlı mücadelenin hem pahalı hem de bıraktığı kalıntılar nedeniyle zararlı olduğuna dikkat çeken Orman İşletme Şefi Ekrem Türk, böcekle mücadelenin ucuz ve çevre dostu bir yöntem olduğunu açıkladı. 8 bin adet Calosoma böceği üretileceğini anlatan Türk, "2015 yılı içinde 12 bin adet calosoma üreterek Çanakkale, Balıkesir, Ayvalık ve Edremit İşletme Müdürlüğü sınırlarına saldık. Mayısın 20'sine kadar 8 bin adet üreteceğiz. Doğaya salarak biyolojik mücadele ile ormanlarımıza olan zararı minimum seviyeye indirmeye çalışıyoruz. Çalıştığımız sahalarda da başarı elde ediyoruz" dedi.

Sefer TALAY / BURHANİYE (Balıkesir), (DHA)

Fotoğraf

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Böceği böcekle bitirecekler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 15 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Böceği böcekle bitirecekler haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı