ANKARA HABERLERİ

Böbrek ve mesanede kanser riski

Hürriyet Haber
12.05.2017 - 15:15Son Güncelleme :

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) ve Üroonkoloji Derneği işbirliğiyle Ankara’da düzenlenen basın toplantısında, kanser alanındaki gelişmeler değerlendirildi.

Hürriyet Haber

Üroonkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen moderatörlüğündeki toplantıya, Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sümer Baltacı, Acıbadem Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Türkeri, UC Davis Kanser Merkezi Üroloji Bölümü Üyesi Prof. Dr. Christopher Evans ve Martini Klinik Prostat Kanseri Merkezi'nden Prof. Dr. Derya Tilki katıldı. UC Davis Kanser Merkezi Üroloji Bölümü Üyesi Prof. Dr. Evans, son 40 yılda kanser tedavisi söz konusu olduğunda yapılan en büyük yanlışlardan birinin kanserli hastalara aynı tedavi yöntemlerinin uygulanması olduğunu belirterek bu hastalardan bazılarının tedaviye yanıt verdiğini, bazılarının veremediğini, bazılarında da yan etki geliştirdiğini söyledi.

ROBOTİK CERRAHİ KULLANILIYOR

Almanya'daki Martini Klinik Prostat Kanser Merkezi'nde görev yapan Prof. Dr. Derya Tilki de prostat kanserinde uygulanan robotik ve açık cerrahi yöntemlerine ilişkin bilgi verdi. Tilki, robotik veya açık prostat cerrahilerinde alınan başarılı sonuçların operasyonun gerçekleşme yerine bağlı olduğunu söyledi.
Almanya'da çalıştığı merkezin prostat cerrahisi ve kanseri tedavisi konusunda dünyanın en başarılı merkezlerinden olduğunu ifade eden Tilki, yılda 2 bin 400 cerrahi operasyon gerçekleştirdiklerini, bunların yüzde 60'ının robotik cerrahi ile yüzde 40'ının ise açık cerrahi yöntemiyle yapıldığını aktardı.

SİGARA EN ÖNEMLİ FAKTÖR

Acıbadem Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Türkeri, robotik cerrahinin tedavinin gidiş hattında kullanılan yeni bir yöntem olduğuna işaret ederek Türkiye'de 30'dan fazla merkezde, robotik cerrahi uygulandığını belirtti. Türkiye'de tütün kullanımı oranlarının yüksek olduğuna değinen Türkeri, şunları söyledi:
"Sigara, prostat, mesane ve akciğer kanserinde olduğu gibi böbrek kanseri için de en önemli risk faktörü. Bizim ülkemizde hala çok yaygın bir biçimde sigara içiliyor. Aradaki bağlantı o kadar açık ki özellikle genç insanlara bunu aktarmamız gerekiyor. Erkeklerin bir alışkanlığı olarak bilinir ama genç hanımlar da çok fazla kullanıyor ve gençleri çok ciddi bir şekilde eğitmemiz gerekiyor."
Böbrek kanseri tedavisinde son 6 yıldır hedefe yönelik akıllı ilaçların kullanıldığı tedavi yöntemlerinin gelişmesiyle hastaları hayatta tutma, onları hastalıktan kaybetmeme şansının arttığına dikkati çeken Türkeri, "Bu grup içerisinde pek çok ilaç var. Bunlar birinci basamakta iyi sonuçlar veriyor. Bunların üzerine son bir yıl içerisinde gelişen immünoterapi ilaçları eklendi. Tedavide başarısız olan hasta gruplarında, immünoterapi ilaçları oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Türkiye'de böbrek kanseri için onaylanmış değil ama gelecekte bu ilaçlar ulaşacak" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Böbrek ve mesanede kanser riski hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Böbrek ve mesanede kanser riski haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı