Gündem Haberleri

  Böbrek tüccarı Nina Türkiye'de saklanıyor

  Hürriyet Haber
  29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnterpol'ün büyük operasyonu

  Çeşitli Doğu Avrupa ülkelerine mensup gençleri Türkiye'de böbreklerini satmaya zorlayan Moldovalı Nina Scobiola'nın yakalanması için İnterpol harekete geçti. İnterpol'e göre 35 yaşındaki ‘‘Böbrek Ticaretinin Kraliçesi’’ Türkiye'de bulunuyor.

  İNTERPOL, en az 100 Doğu Avrupalıyı Türkiye'de para karşılığı böbreklerini satmaya ikna eden 35 yaşındaki Moldovalı Nina Scobiola'nın yakalanması için dünya çapında büyük bir av operasyonu başlattı. The Sunday Times Gazetesi'nin haberine göre İnterpol, ‘‘uluslararası böbrek ticaretinin kraliçesi’’ denilen Nina'nın Türkiye'de bulunduğu tahmin ediyor.

  Gazeteye göre Nina Scobiola, dağılan Sovyetler Birliği'nin ücra köylerinde yaşayan yoksul gençleri, İstanbul'da böbreklerini vermeye teşvik eden aracıların en büyüğü. Böbreğini satan gençlere 1800 İngiliz Sterlini (yaklaşık 1.6 milyar TL) veren şebeke, organı 15 bin sterline (13.5 milyar TL) Batılı zengin hastalara satıyor.

  ÇEKİCİ BİR KADIN

  Moldova İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma müfettişi Petr Serbinovschi, dört yıl önce 6 öksüz çocuğu Batıdaki bir çifte sattığı iddiasıyla sorguladığı Nina Scobiola'yla ilgili olarak şunları söyledi:

  ‘‘Onun çok çekici bir tarafı var ve insanları ikna etmesini çok iyi biliyor. Kurbanlarını dikkatle seçiyor. Önce herkesin güvenini kazanıyor ve gerçekten kendilerini çaresiz durumlarından kurtarmaya çalıştığına inandırıyor. 100 kadar olay biliyoruz ama bu rakamın çok daha yüksek olduğunu sanıyoruz. Moldova'da organ nakli işiyle uğraşan tek kişi olmadığı da kesin...’’

  YAKUP ADLI ARACI

  Moldova makamları, böbrek tacirinin bulunması için İnterpol'den yardım istedi. Nina'nın tuzağına düşenlerden 21 yaşındaki Vladislav Demenietz, ‘‘3 bin dolar kazanacağımı öğrenmek, aklımı başımdan aldı. Babam, şanslı olduğu zaman ayda 10 dolar kazanıyor. Geri ödemesiçok zor borçlarım vardı ve öneriyi kabul ettim’’ diye konuştu.

  Nina'nın sağladığı pasaportla 24 saatlik bir otobüs yolculuğundan sonra diğer beş çiftçiyle İstanbul'a geldiğini anlatan Vladislav Demenietz, kendilerini lüks otomobil kullanan ‘‘Yakup’’ adında birinin karşıladığını belirtti. Moldovalı çiftçiler, kan tahlilleri ve ultrason için özel bir kliniğe götürüldüler ve içeriği açıklanmayan Türkçe bazı formlar imzaladılar.

  İşte böbrek kraliçesi Nina

  İnsan kasaplarının cenneti

  Organ tacirleri, Türkiye'yi kendileri açısından cennet kabul ediyorlar. Hem zengin hastalarla buluşmak, hem de operasyonları gerçekleştirmek, Türkiye'de çok kolay.

  İnsan kasaplarıyla ortak çalışan ve aralarında uzmanların da olduğu birçok Türk var.

  Nina Scobiola, çekici ve zeki bir kadın. İkna yeteneği çok güçlü. İnsanların güvenini kolayca kazanıyor. Nina'nın böbeklerini satmaya ikna ettiği en az 100 insan biliniyor. Ama gerçek sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı