MERSİN HABERLERİ

Böbrek Taşlarına ‘Lazerli’ Çözüm

IHA
28.09.2015 - 12:32Son Güncelleme :

MEDİCAL PARK TARSUS HASTANESİ’NDE BÖBREK TAŞLARININ TEDAVİSİ ‘HOLMİUM LAZER’ TEKNOLOJİSİYLE YAPILMAYA BAŞLANDI.

IHA

Medical Park Tarsus Hastanesi şimdi de ürolojik rahatsızlığı olan hastalarını ‘lazer’ tekniğiyle buluşturdu. Hastanede böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde RIRC (Retrograd Intrarenal cerrahi) yöntemi uygulanmaya başlandı. Hastaya herhangi bir kesi yapılmadan, flexible üreteroskop adı verilen cihazla idrar yolundan böbreklere girilerek, böbrek içindeki taşların holmium lazer ile cerrahi tedavisini sağlayan RIRC yönteminin en önemli avantajı, hastaya konfor sunması.
Geçmişte böbrek taşlarının tedavisinin sadece açık cerrahi ile yapılırken daha sonraki teknolojik gelişmelerin farklı tedavi yollarını getirdiğini belirten Medical Park Tarsus Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Canoğulları, taş tedavisinde artık son teknolojileri kullandıklarını söyledi. Taşların nerede ve hangi büyüklükte olursa olsun kapalı (endoskopik, laparoskopik veya perkütan) metodlarla tedavi edilebildiğini kaydeden Op. Dr. Canoğulları, holmium lazer teknolojisinin taş tedavisinde son kullanılan teknoloji olduğuna dikkat çekti. Ses dalgalarıyla (ESWL) kırılamayan taşların holmium lazer yöntemiyle cerrahisini gerçekleştirdiklerini belirten Op. Dr. Zeynel Canoğulları, “Bu yöntem tamamen hasta konforludur. Hastanın normal aktivitesine ve iş yaşamına en kısa sürede geri dönmesini sağlar” diye konuştu.
Üstünlükleri ise şöyle sıralanıyor:
"En büyük avantajı yüksek başarı oranıdır. Böbreğe doğal yoldan girildiği için, perkütan ve açık cerrahi gibi yöntemlerden farklı olarak vücutta kesi izi olmamaktadır. Yapılan çalışmalarda böbrekte doku kaybı ve fonksiyon kaybına yol açmadığı saptanmıştır. Kanamaya yol açmamaktadır. Bu nedenle kanama eğilimi olanlarda ve antikoagülan kullananlarda uygulanabilmesi flexible üreteroskopiye büyük avantaj sağlamaktadır. Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilirler ve geride taş oluşumuna zemin hazırlayacak küçük parçacıklar kalmaz. Pelvik ve at nalı böbrek gibi, doğuştan böbrek anomalisi olan hastalarda uygulanabilir. Bu hasta grubunda en etkili ve en kolay yöntemlerden biridir."
PROSTATA GREENLİGHT LAZER
Medical Park Tarsus Hastanesi’nde kapalı (endoskopik) prostat ameliyatları da yapılmaya başlandı. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Canoğulları’nın yönetiminde kapalı yöntemle yapılan ameliyatlarla herhangi bir kesi olmadan hasta daha çabuk iyileşme sağlayarak, normal hayatına daha çabuk dönebiliyor. Op. Dr. Canoğulları, prostat büyümesi olan erkeklerde zaman içinde birçok ameliyat yöntemi geliştirildiğini ve son yıllarda kapalı yöntemlerin açık ameliyatların yerini aldığını belirterek, şunları kaydetti: “Son yıllarda lazer kullanımı tıbbın birçok alanında yaygınlaştı ve günümüze kadar birçok lazer türü prostat ameliyatlarında kullanılıyor. Son teknolojilerden Greenlight lazer yöntemini de uyguluyoruz. Bu yöntem sayesinde kanama miktarı yok denecek kadar azdır. Hastanede kalış süresi çok kısadır. Tamamen hasta konforludur.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Böbrek Taşlarına ‘Lazerli’ Çözüm hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 12 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Böbrek Taşlarına ‘Lazerli’ Çözüm haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı