Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Böbrek tacirleri

  Hürriyet Haber
  16.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.01.1999 - 00:01

  Zor durumdaki insanların böbreklerini alıp, astronomik fiyatlarla İsraillilere satan bir çete ortaya çıkarıldı. Çetenin başı aranıyor.

  Maddi açıdan zor durumdaki Türkler ile yurtdışından çalışmak için gelen yabancı uyruklu vatandaşların böbreğini Tarsus'ta bir hastaneyle organize şekilde anlaşarak alan ve yüksek fiyatlarla İsraillilere satan bir çete yakalandı. Moldovya-İstanbul-Adana-İsrail hattında sürdürülen böbrek ticareti Fatih Emniyet Müdürlüğü'ne gelen bir ihbar üzerine ortaya çıkarıldı. Ekipler, üç gün önce Aksaray'daki Yalçın Otel'e baskın yaptı.

  Parasını alamadı

  Çetenin Moldovya'dan ve Türkiye'den bulduğu böbrekzedeleri Tarsus'taki hastaneye götüren kilit ismi Nina Csobıola pazarlık halindeyken yakalandı. Csobıola, pazarlık yapılan Moldovyalı kaçak işçiler Victor Cecan ve Vıorel Negru ile birlikte gözaltına alındı. Nina Csobiola aracılığıyla tanıştığı şebeke elemanlarına bir böbreğini 5 bin dolar karşılığında satan 30 yaşındaki İsmail Savurdu da ‘‘Bana vaat ettikleri hiçbir şeyi yerine getirmediler’’ diyerek Csobiola'dan şikâyetçi oldu.

  Patronun lüks villası

  Çetenin asıl patronu olduğu belirlenen Niyazi Şahin'in, böbrek satışlarından kazandığı paralarla yaptırdığı öğrenilen Kartal'daki lüks villaya baskın düzenlendi. Şahin'in izine rastlayamayan polis, imam nikâhlı eşi Mihriban Öz Usta ve baldızı Şafak Ohen'i, ifadelerine başvurmak üzere gözaltına aldı. Mihriban Öz Usta ve Şafak Ohen ifadelerinden sonra serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturma genişletilerek sürdürülüyor.

  Hastane de basıldı

  İstanbul'da başlatılan soruşturmalardan sonra önceki gün, İsmail Savurdu'nun böbreğinin alındığı Tarsus'taki Özel Ömer Sayar Hastanesi'ne de operasyon düzenlendi. Kapıları tutarak herkesi yemekhanede toplayan polis ekipleri, Savurdu'dan böbreği alan doktor ile ameliyat ekibini göstermesini istedi. Savurdu'nun ameliyatını yapan doktor ve ekibinin hastanede olmadığı anlaşıldı. Hastanenin aynı zamanda sahibi olan Başhekim Ömer Sayar, serbest çalışan birçok doktorun hastalarını getirip burada ameliyat ettiğini söyleyerek, ‘‘ Böbrek naklini kim yaptı bilmiyorum. Doktor hastasıyla gelir ameliyatını yapar. Kaç para alır, ne yapar biz bilmeyiz’’ dedi. Hastanenin tüm kayıtlarına el koyan polis, geniş kapsamlı soruşturma başlattı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı